Punkta do medytacji
Duch święty wyprowadza na pustynię Mk 1, 12-15
I Niedziela Wielkiego Postu
Zaraz też Duch wyprowadził Go na pustynię. A przebywał na pustyni czterdzieści dni, kuszony przez szatana, i był ze zwierzętami, aniołowie zaś Mu służyli. Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię! »
(Mk 1, 12-15)
Prośba stała: do Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu
Obraz: wyobraź sobie pustynie - pustą, surową, nieprzyjazną. Zobacz Jezusa, prowadzonego przez Ducha, w taki czas i takie właśnie miejsce. Uświadom sobie, że w tym nieprzyjaznym świecie jest z Jezusem Bóg i Jego aniołowie.
Prośba o owoc: o dobre przeżycie okresu Wielkiego Postu, pozwolenie by to Duch prowadził.
- Duch wyprowadził Go na pustynię
Pustynia miejsce odludne, puste i nieprzyjazne. Miejsce, które wymaga wzmożonego wysiłku, aby przetrwać. Zastanów się nad pustynią w swoim życiu. Spróbuj spojrzeć na nią w innym wymiarze niż robisz to zazwyczaj. Pustynia jako czas/okres w moim życiu, pustynia jako miejsce, pustynia jako środowisko lub konkretna relacja, pustynia jako wzmożone zaangażowania/konkretny trud, pustynia w innym wymiarze. Pustynia, jako czas/miejsce niezaspokojenia potrzeb.
A teraz zastanów się, dlaczego Duch wyprowadza tam Jezusa? Dlaczego Syn Boży potrzebuje nie jeść i nie pić, być kuszonym przez szatana? Co to znaczy dla ciebie i twojego postu? Pytaj Ducha, gdzie Ciebie prowadzi w tym czasie.
- A przebywał na pustyni czterdzieści dni, kuszony przez szatana
Jezus przeżywa po ludzku trudny czas, a czas ten nie jest wcale krótki. Czas na pustyni to czas przygotowania, który bezpośrednio poprzedza działalność ewangelizacyjną. Przemiana wewnętrzna wymaga nie tylko odpowiedniego miejsca (pustyni), ale też trwania pewnego czasu. Kuszenie Jezusa jest walką wewnętrzną, która staje się bardziej zajadła wraz z kolejnymi dniami. Zastanów się nad wykorzystywaniem czasu Wielkiego Postu. Zobacz, że nie chodzi o jednorazowy wysiłek, ale długotrwały proces, w bliskości z Bogiem.
- Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!
Jezus kuszony przez diabła jest na skraju swoich sił. Nie walczy fizycznie, ale całym sobą przylgnął do wiary. Chodzi o wiarę nie tylko w Boga, ale przede wszystkim wiarę Bogu. Jezus doświadcza, że taka wiara i nadzieja nie zawodzą Go, a Ojciec jest wierny w swojej Miłości. Takie doświadczenie pozwala Mu głosić o nawróceniu i bliskości królestwa.
Tyle razy słyszałeś już te słowa. Spróbuj zobaczyć Jezusa i usłyszeć jak mówi do ciebie po imieniu „Nawróć się (imię) i wierz w Ewangelię, królestwo Boga jest blisko ciebie”.
Zobacz co się w Tobie rodzi? Spróbuj z Duchem Świętym odpowiedzieć na to wołanie Jezusa – właśnie dziś, właśnie teraz.
Rozmowa końcowa: Powiedz Jezusowi co Cię poruszyło, co dziś przeżyłeś. Proś, dziękuj, przepraszaj, tak jak podpowiada ci twoje serce. Zmów „Ojcze nasz”.
Przeszłe
Przyszłe
Obecne
Jezus uzdrawia i przywraca do społeczności Mk 1, 40-45
Szósta Niedziela Zwykła
Przyglądaj się Jezusowi, który przekracza społeczne konwenanse i solidaryzuje się z człowiekiem odrzuconym i napiętnowanym przez zbiorowość...
Jezus objawia uczniom swoją chwałę Mk 9, 2-10
II Niedziela Wielkiego Postu
Po kilku dniach od zapowiedzi męki i zmartwychwstania, Jezus prowadzi uczniów do bardzo mocnego doświadczenia religijnego, żeby nie zapomnieli o tym przeżyciu w chwilach największego zwątpienia…
Jezus łączy sprawy boskie z ludzkimi Mk 1, 29-39
Piąta Niedziela Zwykła
Modlitwa o łaskę doświadczenia Bożej obecności w codzienności, łaskę hojności i gorliwości w relacji z Jezusem...
Jezus zapowiada swoją mękę i zmartwychwstanie J 2, 13-25
III Niedziela Wielkiego Postu
Woły, owce i gołębie były zwierzętami ofiarnymi koniecznymi do sprawowania kultu w świątyni. W domu Pana nie można było używać monet z wyobrażeniami władców, więc bankierzy byli potrzebni, żeby wymieniać pieniądze na dopuszczalne do użytku w tym miejscu. O co więc chodzi Jezusowi?
Nowa nauka z mocą Mk 1, 21-28
Czwarta Niedziela Zwykła
Uwolnienie opętanego przez ducha nieczystego to pierwszy z cudów opisanych w Ewangelii według św. Marka. Jezus przynosi przede wszystkim uzdrowienie duchowe...
Jesteśmy zbawieni łaską przez wiarę J 3, 14-21
IV niedziela Wielkiego Postu
W czasie wędrówki przez pustynię Bóg nakazał Mojżeszowi sporządzić miedzianego węża, żeby pokazać Izraelitom, że znak przekleństwa dzięki łasce Bożej może stać się znakiem zbawienia (Lb 21, 4-9). Chrystus został wywyższony na krzyżu, który był przejawem hańby, a stał się symbolem miłości…
Duch święty wyprowadza na pustynię Mk 1, 12-15
I Niedziela Wielkiego Postu
Jezus jest wyprowadzony na pustynię przez Ducha. Ciebie Bóg też prowadzi w to szczególne miejsce i czas, ale na swój sposób. Przyjrzyj się Jezusowi, aby lepiej wejść w Wielki Post.