zapisz się teraz

Punkta do medytacji

PDF
2021-02-21
Duch święty wyprowadza na pustynię Mk 1, 12-15
I Niedziela Wielkiego Postu

Zaraz też Duch wyprowadził Go na pustynię. A przebywał na pustyni czterdzieści dni, kuszony przez szatana, i był ze zwierzętami, aniołowie zaś Mu służyli. Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię! »

(Mk 1, 12-15)

Prośba stała: do Boga, Pana naszego, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu

Obrazwyobraź sobie pustynie - pustą, surową, nieprzyjazną. Zobacz Jezusa, prowadzonego przez Ducha, w taki czas i takie właśnie miejsce. Uświadom sobie, że w tym nieprzyjaznym świecie jest z Jezusem Bóg i Jego aniołowie.  

Prośba o owoc: o dobre przeżycie okresu Wielkiego Postu, pozwolenie by to Duch prowadził.

  1. Duch wyprowadził Go na pustynię

Pustynia miejsce odludne, puste i nieprzyjazne. Miejsce, które wymaga wzmożonego wysiłku, aby przetrwać. Zastanów się nad pustynią w swoim życiu. Spróbuj spojrzeć na nią w innym wymiarze niż robisz to zazwyczaj. Pustynia jako czas/okres w moim życiu, pustynia jako miejsce, pustynia jako środowisko lub konkretna relacja, pustynia jako wzmożone zaangażowania/konkretny trud, pustynia w innym wymiarze. Pustynia, jako czas/miejsce niezaspokojenia potrzeb.
A teraz zastanów się, dlaczego Duch wyprowadza tam Jezusa? Dlaczego Syn Boży potrzebuje nie jeść i nie pić, być kuszonym przez szatana? Co to znaczy dla ciebie i twojego postu? Pytaj Ducha, gdzie Ciebie prowadzi w tym czasie.

  1. A przebywał na pustyni czterdzieści dni, kuszony przez szatana

Jezus przeżywa po ludzku trudny czas, a czas ten nie jest wcale krótki. Czas na pustyni to czas przygotowania, który bezpośrednio poprzedza działalność ewangelizacyjną. Przemiana wewnętrzna wymaga nie tylko odpowiedniego miejsca (pustyni), ale też trwania pewnego czasu. Kuszenie Jezusa jest walką wewnętrzną, która staje się bardziej zajadła wraz z kolejnymi dniami. Zastanów się nad wykorzystywaniem czasu Wielkiego Postu. Zobacz, że nie chodzi o jednorazowy wysiłek, ale długotrwały proces, w bliskości z Bogiem.

  1. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!

Jezus kuszony przez diabła jest na skraju swoich sił. Nie walczy fizycznie, ale całym sobą przylgnął do wiary. Chodzi o wiarę nie tylko w Boga, ale przede wszystkim wiarę Bogu. Jezus doświadcza, że taka wiara i nadzieja nie zawodzą Go, a Ojciec jest wierny w swojej Miłości. Takie doświadczenie pozwala Mu głosić o nawróceniu i bliskości królestwa.

 Tyle razy słyszałeś już te słowa. Spróbuj zobaczyć Jezusa i usłyszeć jak mówi do ciebie po imieniu „Nawróć się (imię) i wierz w Ewangelię, królestwo Boga jest blisko ciebie”.

Zobacz co się w Tobie rodzi? Spróbuj z Duchem Świętym odpowiedzieć na to wołanie Jezusa – właśnie dziś, właśnie teraz.

Rozmowa końcowa: Powiedz Jezusowi co Cię poruszyło, co dziś przeżyłeś. Proś, dziękuj, przepraszaj, tak jak podpowiada ci twoje serce. Zmów „Ojcze nasz”.

 

Przeszłe

strzalka strzalka

Przyszłe

Obecne

14-02-2021
Jezus uzdrawia i przywraca do społeczności Mk 1, 40-45
Szósta Niedziela Zwykła

Przyglądaj się Jezusowi, który przekracza społeczne konwenanse i solidaryzuje się z człowiekiem odrzuconym i napiętnowanym przez zbiorowość...

Czytaj dalej
28-02-2021
Jezus objawia uczniom swoją chwałę Mk 9, 2-10
II Niedziela Wielkiego Postu

Po kilku dniach od zapowiedzi męki i zmartwychwstania, Jezus prowadzi uczniów do bardzo mocnego doświadczenia religijnego, żeby nie zapomnieli o tym przeżyciu w chwilach największego zwątpienia… 

 

Czytaj dalej
07-02-2021
Jezus łączy sprawy boskie z ludzkimi Mk 1, 29-39
Piąta Niedziela Zwykła

Modlitwa o łaskę doświadczenia Bożej obecności w codzienności, łaskę hojności i gorliwości w relacji z Jezusem...

Czytaj dalej
31-01-2021
Nowa nauka z mocą Mk 1, 21-28
Czwarta Niedziela Zwykła

 Uwolnienie opętanego przez ducha nieczystego to pierwszy z cudów opisanych w Ewangelii według św. Marka. Jezus przynosi przede wszystkim uzdrowienie duchowe...

 

Czytaj dalej
21-02-2021
Duch święty wyprowadza na pustynię Mk 1, 12-15
I Niedziela Wielkiego Postu

Jezus jest wyprowadzony na pustynię przez Ducha. Ciebie Bóg też prowadzi w to szczególne miejsce i czas, ale na swój sposób. Przyjrzyj się Jezusowi, aby lepiej wejść w Wielki Post.

Czytaj dalej
kopertaZapisz się do newslettera
i otrzymuj cotygodniowe wprowadzenie do modlitwy

1 dodać 2 =
Zapisz

© Copyright Szkoła Kontaktu z Bogiem - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt: SkyCMS Virtual Services - Strony Internetowe