zapisz się teraz

Punkta do medytacji

PDF
2018-02-11
Chcę...
VI Niedziela zwykła

 

Mk 1,40-45

Pewnego dnia przyszedł do Jezusa trędowaty i upadłszy na kolana, prosił Go: "Jeśli zechcesz, możesz mnie oczyścić ". A Jezus, zdjęty litością, wyciągnął rękę, dotknął go i rzekł do niego: "Chcę, bądź oczyszczony". Zaraz trąd go opuścił, i został oczyszczony. Jezus surowo mu przykazał i zaraz go odprawił, mówiąc mu: «Bacz, abyś nikomu nic nie mówił, ale idź, pokaż się kapłanowi i złóż za swe oczyszczenie ofiarę, którą przepisał Mojżesz, na świadectwo dla nich". Lecz on po wyjściu zaczął wiele opowiadać i rozgłaszać to, co zaszło, tak że Jezus nie mógł już jawnie wejść do miasta, lecz przebywał w miejscach pustynnych. A ludzie zewsząd schodzili się do Niego.

Obraz: zobacz trędowatego, który prosi Jezusa o uzdrowienie

Prośba: o wiarę, że Jezus może mnie uleczyć z moich chorób, cierpień, problemów

  1. Na początku zobacz tego trędowatego człowieka z Ewangelii. Pomyśl o nim: kim był, co robił, jak choroba zmieniała jego życie? Zauważ, że trąd powodował nie tylko fizyczne cierpienie, ale także, będąc chorobą zakaźną, wykluczał ze wspólnoty. Ten człowiek zostawał zupełnie sam.

    W tej części modlitwy możesz pomyśleć o różnych swoich cierpieniach, trudnościach, niedomaganiach. Może szczególnie o tych, które sprawiają, że czujesz się wykluczony ze wspólnoty, oddalony i oddzielony od innych osób.

  2. Pomyśl teraz o tym, jak w trędowatym rodziła się wiara. Jak słyszał on o cudach, które Jezus zdziałał, o tym, jak uzdrowił wiele osób, jak ludzie do niego przychodzili. Zobacz, jak ten chory wyrusza na spotkanie z Chrystusem. Przyjrzyj się tej scenie, w której prosi on o uzdrowienie. Zobacz reakcję Jezusa. Posłuchaj rozmowy, która toczy się pomiędzy nimi.

    Pomyśl o swojej wierze. Czy masz jej w sobie tyle, żeby prosić Jezusa o rzeczy wydawałoby się niemożliwe? Jak wygląda Twoja prośba? Czy zostawiasz Bogu możliwość podjęcia decyzji („Panie, jeśli chcesz…”)? Czy też bardziej domagasz się tego, co ci się należy?

  3. Następnie zobacz, co ten człowiek chory zrobił po uzdrowieniu. Jak w swojej wielkiej radości zagubił jakoś słowa Jezusa i zrobił to, co jemu wydawało się dobre. Zobacz jego radość z uzdrowienia, ze spotkania z Jezusem, radość, której nie może on opanować, którą chce się dzielić z innymi.

    Teraz pomyśl o tym, jak reagujesz w chwilach szczęścia i radości: pozostajesz uważny na to, co mówi do ciebie Bóg, do czego cię wzywa i zaprasza? Czy też masz swój schemat i sposób postępowania, który uważasz za słuszny, który może wydaje się dobry, ale niekoniecznie jest tym, czego Bóg od ciebie w tym momencie chce?

  4. Na koniec zobacz, jak wiadomość o Jezusie i dokonanych przez Niego cudach rozprzestrzenia się. Zobacz tych wszystkich ludzi, którzy przychodzą do Jezusa, szukają Go. Kim są? Dlaczego przychodzą? Co ich przyciąga? I zobacz, jaki to ma związek z twoim życiem: czy bardziej przekazujesz innym informacje o Jezusie, o tym co zdziałał? Czy bardziej słyszysz o Jego cuda i przychodzisz wraz z innymi, by samemu doświadczyć Jego dobroci?

RK: Podsumuj swoją modlitwę w rozmowie z Jezusem. Możesz porozmawiać z Nim o swojej wierze czy problemach, z jakimi się teraz mierzysz. Możesz prosić o to, czego szczególnie teraz potrzebujesz. Albo po prostu powiedzieć Mu o tym, jak ci minęła ta modlitwa.

Ojcze nasz…

 

Punkta opracował: Błażej Sikora SJ

Przeszłe

strzalka strzalka

Przyszłe

Obecne

04-02-2018
Miejsce pustynne
V Niedziela zwykła

Czy twoje spotkanie z Jezusem wpływa na otoczenie w którym żyjesz? W jaki sposób? Czy rodzi się w tobie wdzięczność za otrzymane od Niego dary?

Czytaj dalej
18-02-2018
Pustynia, czyli przestrzeń do napełnienia
I Niedziela Wielkiego Postu

Samodoskonalenie i przemiana wewnętrzna wymaga nie tylko odpowiedniego miejsca (pustyni), ale też czasu.

Czytaj dalej
28-01-2018
Nowa nauka
IV Niedziela zwykła

NOWA NAUKA – jaka nowa nauka? Przecież Jezus nie głosił Żydom niczego nowego, tylko prawdy dawno im objawione przej Ojca, prze JAHWE, z którym Naród Wybrany współpracuje już od … ilu? Tysiąca? Półtora tysiąca lat?

Czytaj dalej
25-02-2018
Pan jest źródłem, początkiem, inicjatywą.
II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Pan jest źródłem, początkiem, inicjatywą. W Nim wszystko ma swój początek.

Czytaj dalej
21-01-2018
Nawracajcie się
III niedziela zwykła

Często w naszym życiu na coś czekamy, myślimy sobie, że z Nowym Rokiem, początkiem kolejnego tygodnia lub miesiąca, czy też po zakończeniu jakiegoś etapu naszego życia (szkoła, studia, kurs, praca, zaangażowanie), wszystko się ułoży i zaczniemy w pełni żyć...

Czytaj dalej
04-03-2018
ŚWIĄTYNIA SERCA
Trzecia Niedziela Wielkiego Postu

Jak się czujesz ze świadomością, że Jezus zna Twoje serce do głębi i niczym nie możesz Go zaskoczyć? 

Czytaj dalej
11-02-2018
Chcę...
VI Niedziela zwykła

A Jezus, zdjęty litością, wyciągnął rękę, dotknął go i rzekł do niego: "Chcę...

Czytaj dalej
kopertaZapisz się do newslettera
i otrzymuj cotygodniowe wprowadzenie do modlitwy

1 dodać 2 =
Zapisz

© Copyright Szkoła Kontaktu z Bogiem - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt: SkyCMS Virtual Services - Strony Internetowe