zapisz się teraz

Punkta do medytacji

PDF
2018-02-25
Pan jest źródłem, początkiem, inicjatywą.
II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i Jana i zaprowadził ich samych osobno na górę wysoką. Tam się przemienił wobec nich. Jego odzienie stało się lśniąco białe, tak jak żaden na ziemi folusznik wybielić nie zdoła. I ukazał się im Eliasz z Mojżeszem, którzy rozmawiali z Jezusem.


Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: «Rabbi, dobrze, że tu jesteśmy; postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza». Nie wiedział bowiem, co powiedzieć, tak byli przestraszeni.

I zjawił się obłok, osłaniający ich, a z obłoku odezwał się głos: «To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie!» I zaraz potem, gdy się rozejrzeli, nikogo już nie widzieli przy sobie, tylko samego Jezusa.

A gdy schodzili z góry, przykazał im, aby nikomu nie rozpowiadali o tym, co widzieli, zanim Syn Człowieczy nie powstanie z martwych. Zachowali to polecenie, rozprawiając tylko między sobą, co znaczy „powstać z martwych”.  Mk 9, 2-10

 

Modlitwa przygotowawcza: Spraw Panie, aby wszystkie moje decyzje, zamiary, myśli, słowa i czyny były w sposób pełny i czysty skierowane jedynie ku większej chwale, służbie i czci Twojego Boskiego Majestatu.

 

Obraz: Wyobraź sobie, że idziesz po drodze (górskiej, pustynnej, po lesie – wybierz to, co Tobie jest bliższe). Idziesz wspólnie z kimś, kogo bardzo lubisz, kochasz, szanujesz, a ponadto – ufasz tej osobie. I ona jest Twoim przewodnikiem. Ona zna drogę, a Twoim zadaniem jest jedynie jej towarzyszyć. Zobacz jak idziecie, co mijacie, jaki wyraz mają Wasze twarze, etc.

 

Prośba: Panie, daj mi łaskę pamiętania, że to TY jesteś moim przewodnikiem; że to TY wskażesz mi, którędy iść, jak żyć, jakich wyborów dokonywać w codzienności.

 

  1. „Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i Jana i zaprowadził ich samych osobno na górę wysoką”.

Jezus sam wybiera tych, którzy mają Mu towarzyszyć. Jest autonomiczny w swoich wyborach. Zna swoich uczniów i wobec każdego postępuje tak, jak to będzie najwłaściwsze. A ponadto: On sam wychodzi z inicjatywą; On sam wyprowadza na górę. Jezus czyni to, co jest właściwe, najlepsze. Uczniowie wcale nie muszą tego rozumieć.

Czy Bóg z którym spotykasz się w czasie modlitwy, który żyje w Twoich myślach, uczuciach jest rzeczywiście Bogiem wolnym? Czy ma On możliwość, by czynić z Tobą, lub dawać Tobie to, co w danym momencie jest najwłaściwsze chociaż dla Ciebie może to być niezrozumiałe? Czy w Twojej relacji z Bogiem pozwalasz Mu być Bogiem? Czy Ty idziesz za Nim? Czy może On za Tobą? 

  1. przemienił wobec nich

Wg niektórych Jezus nie przemienił się wobec uczniów, ale to uczniowie w tym momencie ujrzeli Jezusa takim, jaki On jest naprawdę. Ujrzeli Jezusa w chwale, pełnego mocy, piękna. Otrzymali oni łaskę widzenia Boga i na tym tak naprawdę polegało przemienienie. Było to przemienienie ich sposobu postrzegania, patrzenia, rozumienia.

Pójcie za Jezusem, żywa relacja z Nim, który pragnie być przewodnikiem każdego człowieka nie polega na bezmyślnym posłuszeństwie, czy próbie upodobnienia się do Niego. Bycie Jego towarzyszem przemienia, upodabnia Ciebie do Niego. Pomyśl przez chwilę, że Bóg wcale nie pragnie Twojej poprawności, czy świętości. To są bowiem jedynie rezultaty, owoce przebywania z Nim. Jego największym pragnieniem jest bowiem to, byś zechciał się z Nim związać, byś zaczął widzieć, myśleć, działać tak jak On. Wtedy nie trzeba będzie zabiegać o świętość, dobro, czy pokój – one po prostu staną się częścią Twojego życia.

  1. "To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie!"

Owocem przebywania z Jezusem, kroczenia z Nim, bycia z Nim w drodze swojej codzienności, jest również umocnienie  z Nim swojej relacji. Uczniowie otrzymali bardzo mocny komunikat: W JEZUSIE ZALOKUJCIE SWOJE NADZIEJE. Bez uprzedniej relacji i wspólnych doświadczeń, te słowa brzmiałyby jak rozkaz tyrana.     

Kiedy przestaję traktować Boga jako środek do załatwiania własnych interesów – nawet świętości! – coraz bardziej staje się On dla mnie punktem odniesienia. Wtedy mogę Go zapraszać do większych i mniejszych decyzji, w których to On będzie mnie inspirował, pokazywał, co czynić, czy jak żyć, kiedy wokół pustka.

Rozmowa końcowa: Porozmawiaj z Jezusem o tym co teraz czujesz. Dziękuj Mu, albo proś o siłę, odwagę. Bądź autentyczny.  

Na zakończenie odmów: Ojcze nasz…

Punkta opracował Rafał Bulowski SJ

Przeszłe

strzalka strzalka

Przyszłe

Obecne

18-02-2018
Pustynia, czyli przestrzeń do napełnienia
I Niedziela Wielkiego Postu

Samodoskonalenie i przemiana wewnętrzna wymaga nie tylko odpowiedniego miejsca (pustyni), ale też czasu.

Czytaj dalej
04-03-2018
ŚWIĄTYNIA SERCA
Trzecia Niedziela Wielkiego Postu

Jak się czujesz ze świadomością, że Jezus zna Twoje serce do głębi i niczym nie możesz Go zaskoczyć? 

Czytaj dalej
11-02-2018
Chcę...
VI Niedziela zwykła

A Jezus, zdjęty litością, wyciągnął rękę, dotknął go i rzekł do niego: "Chcę...

Czytaj dalej
11-03-2018
A sąd polega na... stanięciu w prawdzie
IV Niedziela Wielkiego Postu

Ale, co znajduję szukając? Znajdziesz pokorę i miłosierdzie ze strony Jezusa

Czytaj dalej
04-02-2018
Miejsce pustynne
V Niedziela zwykła

Czy twoje spotkanie z Jezusem wpływa na otoczenie w którym żyjesz? W jaki sposób? Czy rodzi się w tobie wdzięczność za otrzymane od Niego dary?

Czytaj dalej
18-03-2018
Paradoks tracenia i zyskiwania
V Niedziela Wielkiego Postu

Jeśli ziarno pszenicy, wpadłszy w ziemię, nie obumrze, zostanie samo jedno, ale jeśli obumrze, przynosi plon obfity.

Czytaj dalej
25-02-2018
Pan jest źródłem, początkiem, inicjatywą.
II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Pan jest źródłem, początkiem, inicjatywą. W Nim wszystko ma swój początek.

Czytaj dalej
kopertaZapisz się do newslettera
i otrzymuj cotygodniowe wprowadzenie do modlitwy

1 dodać 2 =
Zapisz

© Copyright Szkoła Kontaktu z Bogiem - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt: SkyCMS Virtual Services - Strony Internetowe