zapisz się teraz

Punkta do medytacji

PDF
2018-02-04
Miejsce pustynne
V Niedziela zwykła

Punkta na dzień 2018-02-04

Jezus uzdrawia
V niedziela zwykła

Jezus po wyjściu z synagogi przyszedł z Jakubem i Janem do domu Szymona i Andrzeja. Teściowa zaś Szymona leżała w gorączce. Zaraz powiedzieli Mu o niej. On zbliżył się do niej i ująwszy ją za rękę podniósł. Gorączka ją opuściła i usługiwała im.

Z nastaniem wieczora, gdy słońce zaszło, przynosili do Niego wszystkich chorych i opętanych; i całe miasto było zebrane u drzwi. Uzdrowił wielu dotkniętych rozmaitymi chorobami i wiele złych duchów wyrzucił, lecz nie pozwalał złym duchom mówić, ponieważ wiedziały, kim On jest.

Nad ranem, gdy jeszcze było ciemno, wstał, wyszedł i udał się na miejsce pustynne, i tam się modlił. Pośpieszył za Nim Szymon z towarzyszami, a gdy Go znaleźli, powiedzieli Mu: „Wszyscy Cię szukają”. Lecz On rzekł do nich: „Pójdźmy gdzie indziej, do sąsiednich miejscowości, abym i tam mógł nauczać, bo na to wyszedłem”. I chodził po całej Galilei, nauczając w ich synagogach i wyrzucając złe duchy. (Mk 1,29-39)

Modlitwa przygotowawcza: prosić Pana, aby wszystkie moje pragnienia, decyzje i czyny były w sposób czysty skierowane ku Jego chwale.

Obraz: wyobraź sobie Jezusa, który udaje się na miejsce pustynne. Jest wczesny ranek, jest jeszcze ciemno, a on idzie tam sam żeby się modlić. Zobacz jaką pozycję ciała przyjmuje, spójrz na wyraz Jego twarzy, jak wygląda: czy jest skupiony? zamyślony? zmęczony? pełen pokoju? Wyobraź sobie Jezusa podczas modlitwy do Ojca.

Prośba: o pragnienie modlitwy i życia na wzór Jezusa

1. „Gorączka ją opuściła i usługiwała im”

Uczeń Jezusa zaprasza Mistrza do swojego domu. Nauczyciel zauważa chorego członka rodziny, jest to teściowa Szymona. Jezus pomaga jej, uzdrawia ją. Spotkanie z Jezusem okazuje się być zbawienne nie tylko dla Szymona, ale również dla jego domu i jego rodziny. Odpowiedzią uzdrowionej kobiety jest służba. W jej wypadku wdzięczność prowadzi do działania.

Czy twoje spotkanie z Jezusem wpływa na otoczenie w którym żyjesz? W jaki sposób? Czy rodzi się w tobie wdzięczność za otrzymane od Niego dary?

2. „udał się na miejsce pustynne, i tam się modlił”

Jezus spotyka się z Bogiem na modlitwie. Prowadzi aktywny tryb życia, więc szuka czasu na to spotkanie wczesnym rankiem. Z tej intymnej relacji do Ojca czerpie siły do działania. Przyjrzyj się jak wygląda czas Jego modlitwy.

Jakie znaczenie ma modlitwa w twoim życiu? Czy jest dla ciebie ważna? Czy wpływa ona na twoje działanie i życie, wybory i decyzje?

3. „Wszyscy Cię szukają”

Uczniowie przychodzą do Jezusa i informują Go o tym, że wielu ludzi chce się z Nim spotkać. Wiele osób Go szuka i potrzebuje. Pragną Jezusa z różnych powodów: szukając uzdrowienia, pomocy, ratunku w trudnych sprawach. Jezus sam podejmuje decyzje dokąd pójść i gdzie nauczać. Zna swoją misję i robi to, co do Niego należy. Czerpie tę siłę z relacji do Boga.

Czy Ty szukasz Jezusa w swoim życiu? Jeśli tak, to jaki jest tego powód? Czy Go znajdujesz? W jaki sposób?

Rozmowa końcowa: porozmawiaj z Jezusem na temat tej modlitwy. Jakie uczucia zrodziły się w tobie? Opowiedz Mu o najważniejszych poruszeniach. Powiedz o swoich pragnieniach i nadziejach.

Ojcze nasz…

 

Przeszłe

strzalka strzalka

Przyszłe

Obecne

28-01-2018
Nowa nauka
IV Niedziela zwykła

NOWA NAUKA – jaka nowa nauka? Przecież Jezus nie głosił Żydom niczego nowego, tylko prawdy dawno im objawione przej Ojca, prze JAHWE, z którym Naród Wybrany współpracuje już od … ilu? Tysiąca? Półtora tysiąca lat?

Czytaj dalej
11-02-2018
Chcę...
VI Niedziela zwykła

A Jezus, zdjęty litością, wyciągnął rękę, dotknął go i rzekł do niego: "Chcę...

Czytaj dalej
21-01-2018
Nawracajcie się
III niedziela zwykła

Często w naszym życiu na coś czekamy, myślimy sobie, że z Nowym Rokiem, początkiem kolejnego tygodnia lub miesiąca, czy też po zakończeniu jakiegoś etapu naszego życia (szkoła, studia, kurs, praca, zaangażowanie), wszystko się ułoży i zaczniemy w pełni żyć...

Czytaj dalej
18-02-2018
Pustynia, czyli przestrzeń do napełnienia
I Niedziela Wielkiego Postu

Samodoskonalenie i przemiana wewnętrzna wymaga nie tylko odpowiedniego miejsca (pustyni), ale też czasu.

Czytaj dalej
14-01-2018
Zobaczył przechodzącego Jezusa
II Niedziela zwykła

Jan nie był skupiony na sobie. Cechowała go swoista uważność, oczekiwanie, wsłuchiwanie się. Wyglądał Boga w drugim człowieku.

Czytaj dalej
25-02-2018
Pan jest źródłem, początkiem, inicjatywą.
II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Pan jest źródłem, początkiem, inicjatywą. W Nim wszystko ma swój początek.

Czytaj dalej
04-02-2018
Miejsce pustynne
V Niedziela zwykła

Czy twoje spotkanie z Jezusem wpływa na otoczenie w którym żyjesz? W jaki sposób? Czy rodzi się w tobie wdzięczność za otrzymane od Niego dary?

Czytaj dalej
kopertaZapisz się do newslettera
i otrzymuj cotygodniowe wprowadzenie do modlitwy

1 dodać 2 =
Zapisz

© Copyright Szkoła Kontaktu z Bogiem - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt: SkyCMS Virtual Services - Strony Internetowe