zapisz się teraz

Punkta do medytacji

PDF
2021-12-19
Otwartość Maryi na Ducha Świętego
IV Niedziela Adwentu

W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w [pokoleniu] Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała: Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana. (Łk 1,39-45)

 

Modlitwa przygotowawcza: Aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane na Ciebie - Mój Boże.

Obraz: Zobacz Maryję, która przychodzi do Elżbiety. Jak w pośpiechu, z niecierpliwością zbliża się do domu Zachariasza. Zobacz reakcję Elżbiety, która słyszy jej głos.

Prośba: O oddanie się Duchowi Świętemu w prowadzenie

 

  1. Sytuacja Maryi

Spójrz na Maryję. Udaje się z pośpiechem do Elżbiety. Po co? By pomóc starszej kobiecie, która oczekuje dziecka? Może, zdezorientowana ostatnimi wydarzeniami ze swojego życia, szuka potwierdzenia, że to wszystko jest prawdą? Przecież powiedzenie Bogu TAK nie skutkuje brakiem wątpliwości. To tyczy się także naszego życia. Pojechanie na rekolekcje, spotkanie na nich Boga, doświadczenie Go, nie zagwarantuje nikomu stałej wiary, pozbawionej wątpliwości. Ale ważne jest, co my z tymi wątpliwościami robimy. Niektóre mogą być przejściowe, z innymi musimy podzielić się z kimś bliskim, czy bardziej doświadczonym. Jak radzisz sobie z wątpliwościami w wierze? Dajesz sobie do nich prawo? Popatrz na Maryję i zobacz czy widzisz taką możliwość, że ona ma wątpliwości, boi się, jest niepewna i dopiero z czasem się umacnia? 

  1. Duch Święty

Zobacz działanie Ducha Świętego w tej scenie. Maryja została napełniona Duchem Świętym przy zwiastowaniu. To On jest tym, który prowadzi ją do Elżbiety. On jest tym, który później wyprowadzi Jezusa na pustynię, który będzie przemawiał przez usta apostołów do tłumów. Ale Duch Święty nie tylko prowadzi ludzi, by ci głosili prawdę o Bogu, ale także by mógł się udzielać innym. Spotkanie Maryi z Elżbietą zaowocowało napełnieniem tej drugiej również Duchem Świętym. Przypatrz się tej scenie, radości spotkania, zobacz jak działanie Ducha jest niepozorne. Daj się pociągnąć tej prostej radości. Spójrz też na swoje życie i zobacz, jak Duch Święty działa w nim i przez nie. Może dostrzeżesz Jego obecność w tak prostym wydarzeniu jak spotkanie z drugim i w uśmiechu?

  1. Owoce Ducha

Czasami może się nam wydawać, że Duch Święty jest Tym, który dany jest nam, by nam pomagać w naszym życiu, do osiągnięcia nasze zachcianki. Ale tak nie jest. Nasza otwartość na Niego sprawia, że to my stajemy się dobrym narzędziem w ręku Boga, że my kroczymy do celu, który Bóg określa. Żyjąc autentycznie odkryjemy też w tym nasze pragnienia, które są głebiej niż tylko zachcianki. Co ciekawe, Duch Święty może prowadzić nas pomimo naszych wątpliwości, a nawet wykorzystując je.

Spójrzmy też na Elżbietę. Jej reakcja na poruszenie się Jana w jej łonie nie jest tylko efektem instynktu macierzyńskiego, ale napełniona Duchem Świętym stała się wrażliwa na sprawy duchowe. W ten sposób Duch działa w nas. Czyni nas wrażliwymi na delikatne poruszenia z Jego strony. Dlatego też, niektóre rzeczy odczytujemy jako Boże wezwanie do konkretnego działania, gdy równocześnie inni nic w tym nie dostrzegają. Czy pragniesz być poprowadzonym przed Ducha Świętego? Popatrz na te Boże Kobiety, ich radość i relację, obecność Boga w nich. Daj się temu pociągnąć i proś o więcej. Możesz w modlitwie poddać Bogu to co się boi pójścia za Nim. 

 Rozmowa końcowa: Zastanów się, do czego wzywa ciebie Duch Święty. W dniu dzisiejszym, w najbliższym tygodniu, najbliższym czasie. Proś o odwagę w kroczeniu za Jego głosem.

Na zakończenie odmów: Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu…

Przeszłe

strzalka strzalka

Przyszłe

Obecne

12-12-2021
Łk 3,10-18 - moralność to za mało
III Niedziela Adwentu Rok C

Za czym tęsknisz? Na jakiego Mesjasza czekasz? Spotkaj się z Janem, który mówi o ogniu i Duchu Świętym. 

Czytaj dalej
26-12-2021
Jezus odkrywa prawdę o sobie.
Święto Świętej Rodziny

Jezus uczy się jak każdy z nas. Dziś poznasz Go, w momencie kiedy odkrywa bardziej swoje powołanie. Spojrzenie na Niego pomoże Ci również w poznaniu siebie. 

Czytaj dalej
05-12-2021
Pustynia
II Niedziela Adwentu

Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego! Każda dolina niech będzie wypełniona, każda góra i pagórek zrównane, drogi kręte niech się staną prostymi, a wyboiste drogami gładkimi! I wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże.

Czytaj dalej
02-01-2022
Światłość Prawdziwa
II Niedziela po Narodzeniu Pańskim

Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało. W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła.

Czytaj dalej
28-11-2021
Adwent... kolejny raz
I Niedziela Adwentu

Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych, żeby ten dzień nie przypadł na was znienacka, jak potrzask. Przyjdzie on bowiem na wszystkich, którzy mieszkają na całej ziemi.

Czytaj dalej
16-01-2022
Jezus chce być obecny w Twojej radości.
II Niedziela Zwykła

Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie ...

Czytaj dalej
19-12-2021
Otwartość Maryi na Ducha Świętego
IV Niedziela Adwentu

Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała: Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona.

Czytaj dalej
kopertaZapisz się do newslettera
i otrzymuj cotygodniowe wprowadzenie do modlitwy

1 dodać 2 =
Zapisz

© Copyright Szkoła Kontaktu z Bogiem - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt: SkyCMS Virtual Services - Strony Internetowe