zapisz się teraz

Punkta do medytacji

PDF
2021-12-26
Jezus odkrywa prawdę o sobie.
Święto Świętej Rodziny

Rodzice Jezusa chodzili co roku do Jeruzalem na Święto Paschy. Gdy miał lat dwanaście, udali się tam zwyczajem świątecznym. Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został młody Jezus w Jerozolimie, a tego nie zauważyli Jego Rodzice. Przypuszczając, że jest wśród pątników, uszli dzień drogi i szukali Go między krewnymi i znajomymi. Gdy Go nie znaleźli, wrócili do Jeruzalem, szukając Go.

Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania. Wszyscy zaś, którzy Go słuchali, byli zdumieni bystrością Jego umysłu i odpowiedziami.

Na ten widok zdziwili się bardzo, a Jego Matka rzekła do Niego: «Synu, czemu nam to uczyniłeś? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie».

Lecz On im odpowiedział: «Czemu Mnie szukaliście? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?» Oni jednak nie zrozumieli tego, co im powiedział.

Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany. A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te sprawy w swym sercu. Jezus zaś czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi.  Łk 2, 41-52

Modlitwa przygotowawcza: Aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane na Ciebie - Mój Boże.

Obraz: Wyobraź sobie młodego Jezusa w Świątyni, który jest zafascynowany tym miejscem. Zobacz młodzieńca, który uczy się, poznaje świat, odkrywa siebie. 

Prośba: Poproś o to czego teraz najbardziej potrzebujesz (pragniesz) czytając to Słowo. Np. o poznanie siebie i swoich pragnień, lub o poznanie i pokochanie Jezusa, który dla ciebie stał się człowiekiem.

  1. PIELGRZYMKA DO ŚWIĄTYNI

 

WYOBRAŹ SOBIE Maryję, Józefa i młodego Jezusa pielgrzymujących do świątyni. To pierwsza pielgrzymka Jezusa. Poczuj radość Rodziców i entuzjazm młodego Jezusa. WCZUJ SIĘ W sytuację Jezusa, idącego do ,,domu swojego Ojca” i widzącego innych ludzi uwielbiających jego Ojca. ZOBACZ, jak Jezus patrzy na innych ludzi, tych pobożnych i tych grzesznych. WYOBRAŹ SOBIE, jak wchodzą do świątyni. ZOBACZ plac świątynny pełen życia.

- Jak wygląda Twoje wychowanie do wiary? Odkrywałeś wiarę już w dorosłości, czy pamiętasz takie doświadczenia również z dzieciństwa? 

 

  1. DECYZJA JEZUSA

 

WYOBRAŹ SOBIE moment, gdy uroczystości się skończyły i Rodzina zbiera się do powrotu. ZOBACZ Jezusa, którego „coś ciągnie" do pozostania w świątyni - decyduje się pozwolić odejść Maryi i Józefowi i sam zostaje w świątyni. WYOBRAŹ SOBIE, że jesteś tam z Jezusem. SPACERUJ Z Nim po świątyni, ROZMAWIAJ z Nim. PÓJDŹCIE razem do szkoły świątynnej i usiądźcie między uczniami. ZOBACZ, jak Jezus słucha lekcji nauczycieli, jak zadaje pytania. ZAUWAŻ zafascynowanie Jezusa, Jego entuzjazm, by zgłębiać pisma i rozumieć ich przekaz. Patrz, jak przez tych kilka dni Jezus jako człowiek odkrywa swoje powołanie i tożsamość. Szukaj konkretów i... NIE SPIESZ SIĘ! Kop głęboko w swoim sercu...

- Coś co może utrudniać takie spojrzenie na Jezusa to pomniejszenie Jego człowieczeństwa. Bóstwo ukrywa się, a Jezus nie korzysta ze swoich wszystkich „super mocy”. Jest w pełni człowiekiem, więc podlega też procesowi uczenia się itd., choć ma przy tym, trudny do określenia, wgląd w rzeczy Boże.

 

  1. SPOTKANIE Z RODZICAMI

 

WYOBRAŹ SOBIE, jak po kilku dniach Maryja i Józef znajdują Was w świątyni. Zobacz ich przerażenie i ulgę, smutek i rozczarowanie, radość i zdziwienie. PATRZ na Jezusa widzącego swoich Rodziców teraz, gdy już rozumie swoją misję i tożsamość.

 

SŁUCHAJ rozpaczliwych słów Maryi. Zobacz, jak Jezus ze spokojem i pewnością odpowiada, że zna już swoje miejsce na świecie. Poczuj Jego spokój i pewność. Zobacz wagę dialogu, który pomaga porozumieć się w końcu Świętej Rodzinie. Jak się czujesz w swoim powołaniu? Czy masz już tę pewność Jezusa? Jak na Twoje powołanie reaguje twoja rodzina?

 

Zostało ci jeszcze trochę czasu do końca? Zacznij ponownie od punktu 1!

 

Na koniec WYOBRAŹ SOBIE, że jesteś sam z Jezusem w świątyni. POROZMAWIAJ z Nim o Jego decyzji i o tym, co się wydarzyło. DZIĘKUJ, OPOWIADAJ, PROŚ, PYTAJ...

 

Rozmowę zakończ modlitwą, „Duszo Chrystusowa...” i znakiem krzyża

 

Punkta powstały w oparciu książkę „W głąb i z powrotem. Rekolekcje ignacjańskie w życiu codziennym” (strony 156 -158) Wojciecha Werhuna SJ

 

Przeszłe

strzalka strzalka

Przyszłe

Obecne

19-12-2021
Otwartość Maryi na Ducha Świętego
IV Niedziela Adwentu

Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała: Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona.

Czytaj dalej
02-01-2022
Światłość Prawdziwa
II Niedziela po Narodzeniu Pańskim

Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało. W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła.

Czytaj dalej
12-12-2021
Łk 3,10-18 - moralność to za mało
III Niedziela Adwentu Rok C

Za czym tęsknisz? Na jakiego Mesjasza czekasz? Spotkaj się z Janem, który mówi o ogniu i Duchu Świętym. 

Czytaj dalej
16-01-2022
Jezus chce być obecny w Twojej radości.
II Niedziela Zwykła

Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie ...

Czytaj dalej
05-12-2021
Pustynia
II Niedziela Adwentu

Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego! Każda dolina niech będzie wypełniona, każda góra i pagórek zrównane, drogi kręte niech się staną prostymi, a wyboiste drogami gładkimi! I wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże.

Czytaj dalej
23-01-2022
Przyjąć Jezusa
III Niedziela zwykła

Rozwinąwszy księgę natrafił na miejsce, gdzie było napisane: «Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnych, abym obwoływał rok łaski od Pana».

Czytaj dalej
26-12-2021
Jezus odkrywa prawdę o sobie.
Święto Świętej Rodziny

Jezus uczy się jak każdy z nas. Dziś poznasz Go, w momencie kiedy odkrywa bardziej swoje powołanie. Spojrzenie na Niego pomoże Ci również w poznaniu siebie. 

Czytaj dalej
kopertaZapisz się do newslettera
i otrzymuj cotygodniowe wprowadzenie do modlitwy

1 dodać 2 =
Zapisz

© Copyright Szkoła Kontaktu z Bogiem - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt: SkyCMS Virtual Services - Strony Internetowe