zapisz się teraz

Punkta do medytacji

PDF
2022-06-19
Kroczenie za Jezusem
XII Niedziela Zwykła, rok C

Gdy Jezus modlił się na osobności, a byli z Nim uczniowie, zwrócił się do nich z zapytaniem: Za kogo uważają Mnie tłumy? Oni odpowiedzieli: Za Jana Chrzciciela; inni za Eliasza; jeszcze inni mówią, że któryś z dawnych proroków zmartwychwstał. Zapytał ich: A wy za kogo Mnie uważacie? Piotr odpowiedział: Za Mesjasza Bożego. Wtedy surowo im przykazał i napomniał ich, żeby nikomu o tym nie mówili. I dodał: Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć: będzie odrzucony przez starszyznę, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; będzie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie. Potem mówił do wszystkich: Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje! Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa. (Łk 9,18-24)

Modlitwa przygotowawcza: Prosić, by wszystkie słowa, myśli i czyny były skierowane ku Bogu.
Obraz: Wyobraź sobie, jak stoisz przed Jezusem. Jak wygląda Jego twarz, postawa, może coś do Ciebie mówi, coś Tobie pokazuje. Co Ty czujesz patrząc na Pana?
Prośba: 
O łaskę wolności w kroczeniu za Jezusem

1. Gdy modlił się na osobności.

Pytanie wypowiedziane przez Jezusa wypływa z głębi, z ciszy przebywania w swoim sercu razem z Ojcem i Duchem. To miejsce, którym On sam odkrywa i poznaje swoją tożsamość. Popatrz na modlącego się między uczniami Jezusa. Zobacz czym dla Niego jest modlitwa.

Pomyśl o twojej modlitwie (nie szukaj od razu krytyki, tylko spojrzenia z miłością razem z Jezusem). Co cię w niej ostatnio karmi, buduje i prowadzi do głębi, a co jest tylko ciężarem i powinnością? Do czego w modlitwie zaprasza cię w związku z tym Bóg? 

2. Kim jest?

Jezus pyta uczniów, za kogo uważają go ludzie. Dostaje różne odpowiedzi, ale tylko odpowiedź Piotra jest właściwa. W relacji z Bogiem nie chodzi jednak o udzielanie właściwych odpowiedzi. Chodzi o to, żeby być przed Nim w szczerości swojego serca.

Kim dziś dla Ciebie jest Jezus? Nie odpowiadaj poprawnie, ale posłuchaj tego pytania i wsłuchaj się w swoje serce, w to jakie jest twoje doświadczenie dziś? Odpowiedz Mu z głębi serca. Czekaj cierpliwie, aż ono się przed tobą odsłoni. 

3. Iść za nim.

Jezus uświadamia wszystkim, że pójście za Nim, nie jest rzeczą łatwą. Tam nie będzie zaszczytów i piastowania urzędów, łupów wojennych i chwały zwycięzcy. Takie rzeczy czekają na tych, którzy wygrają bitwy i wojny z władcami i królami państw. Pójście za Jezusem wiąże się z porzuceniem przywiązania do czegokolwiek, nawet do własnego życia. 

To trudna droga. Spójrz na swoje pragnienie pójścia za Nim. Zajrzyj też w swoje opory i lęki. Poddaj to Wszystko Jezusowi. Spróbuj razem z Nim zobaczyć najbliższy mały krok, który możecie wspólnie wykonać w drodze do pełni zjednoczenia z Bogiem - do twojej świętości. 

Rozmowa końcowa: Rozmawiaj z Jezusem bardzo szczerze o tym co jest teraz w twoim sercu, co się wydarzyło w czasie tej modlitwy. Możesz prosić, dziękować, przepraszać, uwielbiać Boga.

Na zakończenie odmów: "Ojcze nasz" lub "Zabierz Panie i przyjmij..."

Przeszłe

strzalka strzalka

Przyszłe

Obecne

12-06-2022
J 16,12-15
Uroczystość Najświętszej Trójcy
Czytaj dalej
26-06-2022
Żyć pełnią nie jest łatwo
XIII Niedziela Zwykła

Poznaj różne osoby, które chciały pójść za Jezusem, ale coś je zatrzymywało. Niech spotkanie z nimi pomoże Ci dotknąć prawdy o tobie i twoim sercu. 

Czytaj dalej
29-05-2022
Mk 16, 15-20
Niedziela Wniebowstąpienia Pańskiego

Spróbujmy się wsłuchać w to, co Jezus mówi swoim najbliższym w chwili rozstania. W takiej chwili mówi się przeważnie rzeczy najistotniejsze. A Jezus nie mówi im, ani jak, ani gdzie Go będą mogli znaleźć. 

Wniebowstąpienie przybliża do nas Jezusa, a nie oddala. On jedynie zmienił sposób swojej obecności wśród uczniów.
Czytaj dalej
03-07-2022
Konieczność, specyfika i horyzont naszej misji
XIV Niedziela Zwykła

Jezus wyznaczył jeszcze innych siedemdziesięciu dwu uczniów i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał. Powiedział też do nich: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało...

Czytaj dalej
22-05-2022
Bóg Bliski
VI niedziela wielkanocna

Dziś usłyszysz o Bogu, który chce zamieszkać w tobie. Jest to możliwe dzięki Duchowi Świętemu. Biorąc głębszy wdech, uświadom sobie, że Bóg daje ci teraz życie i jest obecny. 

Czytaj dalej
10-07-2022
O istocie dobrych uczynków
XV Niedziela Zwykła

«Któryż z tych trzech okazał się, według twego zdania, bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?» On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź, i ty czyń podobnie».

Czytaj dalej
19-06-2022
Kroczenie za Jezusem
XII Niedziela Zwykła, rok C

Zapytał ich: A wy za kogo Mnie uważacie? Piotr odpowiedział: Za Mesjasza Bożego. Wtedy surowo im przykazał i napomniał ich, żeby nikomu o tym nie mówili. I dodał: Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć.

Czytaj dalej
kopertaZapisz się do newslettera
i otrzymuj cotygodniowe wprowadzenie do modlitwy

1 dodać 2 =
Zapisz

© Copyright Szkoła Kontaktu z Bogiem - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt: SkyCMS Virtual Services - Strony Internetowe