zapisz się teraz

Punkta do medytacji

PDF
2021-05-16
Mk 16, 15-20
Niedziela Wniebowstąpienia Pańskiego„Jezus, ukazawszy się Jedenastu, powiedział do nich: «Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony. 

Te zaś znaki towarzyszyć będą tym, którzy uwierzą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, a ci odzyskają zdrowie». Po rozmowie z nimi Pan Jezus został wzięty do nieba i zasiadł po prawicy Boga. Oni zaś poszli i głosili Ewangelię wszędzie, a Pan współdziałał z nimi i potwierdzał naukę znakami, które jej towarzyszyły.» 

Kontekst: Spróbujmy się wsłuchać w to, co Jezus mówi swoim najbliższym w chwili rozstania. W takiej chwili mówi się przeważnie rzeczy najistotniejsze. A Jezus nie mówi im, ani jak, ani gdzie Go będą mogli znaleźć.

Modlitwa przygotowawcza zwyczajna: Proś własnymi słowami o miłość, wolność, o przylgnięcie do Boga w tej modlitwie. Niech zaowocuje to postawą nieoceniania tej modlitwy jako “dobra/zła”.

Obraz: Wyobraź sobie apostołów (i siebie wśród nich) patrzących jak Jezus wstępuje do nieba.

Prośba o owoc: Proś o to, czego pragniesz, np. Poproś o łaskę odważnej i ufnej wiary, która działa.

Wybierz sobie te treści, które bardziej cię karmią, ciekawią, są wyzwaniem. Nie musisz przechodzić przez wszystkie punkty podczas swojej modlitwy. 

1. Idźcie

Dzisiejszy fragment rozpoczyna się od nakazu głoszenia Dobrej Nowiny skierowanego do apostołów przez Pana Jezusa. Dzieje się to chwilę po tym, jak wyrzucał im zatwardziałość serca i brak wiary w Swoje Zmartwychwstanie. Widzimy, że Jezus nie obraża się na apostołów za to, że nie chcieli uwierzyć w to, że On żyje. Wręcz przeciwnie – mówi im, aby szli na cały świat dzielić się swoim żywym doświadczeniem obecności Jezusa w ich życiu. Tak samo jest z nami. Pomimo naszych braków, ułomności i grzechów Jezus chce abyśmy dzielili się z innymi naszym doświadczeniem Boga. Co takiego wydarzyło się w Twoim życiu, że mógłbyś podzielić się z tymi, którzy potrzebują takiego świadectwa? Komu mógłbyś/mogłabyś o tym opowiedzieć?

 2. Znaki wskazujące na Obecność

Wiara jest kluczowa w głoszeniu. Ona też pogada dostrzec znaki. Jakie znaki? Te, które potwierdzają, że Pan jest blisko, że On tak naprawdę się nie oddalił. Co się w Tobie dzieje kiedy czytasz o zapowiedzi tych wydarzeń? Myślisz sobie, że to nie dla ciebie, że to działo się tylko w pierwszych wiekach? A może ograniczasz działanie Boga tylko do wyjątkowych i nadprzyrodzonych wydarzeń, które dzieją się tylko przez wybrane jednostki? A może rzeczywistość znaków jest dużo bardziej subtelna? One mają po prostu wskazywać na to, że Pan żyje i jest blisko.

 3. Obecność

Jezus jedynie zmienił sposób swojej obecności wśród uczniów. Wniebowstąpienie jest właśnie tą zmianą sposobu obecności Zbawiciela z nami: z widzialnego, fizycznego, na niewidzialny i duchowy. Nie po to, żeby nam utrudnić kontakt ze sobą, ale żeby go ułatwić, żeby być bliżej nas niż możemy to sobie wyobrazić. Jezus zasiada po prawicy Ojca. Z tej przekraczającej ramy naszego fizycznego świata duchowej perspektywy Jezus towarzyszy i naszym zmaganiom, nawet tym - a może szczególnie tym właśnie - w których wydaje się być bardzo odległy. 

Jak bardzo jest we mnie obecna ta świadomość: Pan stał się niewidzialny, aby być jeszcze bliżej mnie, aby móc we mnie mieszkać. On jest teraz Obecny przy Tobie. Pozwól sobie to przyjąć i być z nim.

 

Rozmowa końcowa: Porozmawiaj o tym co dla ciebie ważne z Jezusem, który jest przy tobie.

Ojcze nasz…

 

Przeszłe

strzalka strzalka

Przyszłe

Obecne

02-05-2021
J 15, 1-8
V niedziela wielkanocna

To już piąta niedziela wielkanocna... Nie jest łatwo doświadczyć radości zmartwychwstania, a co dopiero trwać w niej przez dłuższy czas. Na przykładzie krzewu winorośli możesz zobaczyć, co robić, a czego unikać, żeby Duch Jezusa, niczym życiodajny sok, przepływał przez ciebie i umożliwiał ci życie w obfitości...

Czytaj dalej
23-05-2021
Dz 2, 1-11
Niedziela Zesłania Ducha Świętego

Duch Święty uwielbia zaskoczenia. Jest Duchem Miłości Ojca i Syna, a w miłości nie ma żadnego przymusu, bo “gdzie jest Duch Pański - tam wolność” (zob. 2 Kor 3, 17). Czasem pozwala się rozpoznać w szmerze łagodnego powiewu (zob. 1 Krl 9, 11-13), a innym razem poprzez uderzenie gwałtownego wiatru. Jednak za każdym, czyni wszystko nowe...

Czytaj dalej
25-04-2021
BÓG - PASTERZ LUDZI (J 10, 11-18)
IV Niedziela Wielkanocna

Dobry pasterz oddaje życie za swoje owce. Najemnik robi tyle ile mu się opłaca. Rozpoznaj dziś ten zapach, który roztacza w Twoim życiu bezinteresowna miłość Boga. 

Czytaj dalej
18-04-2021
Łk 24, 35-48
III niedziela wielkanocna

Po swoim zmartwychwstaniu Jezus ma ciało, którego można dotknąć, ale jest ono już inne, przemienione... Rany, których doznał w czasie męki wciąż są widoczne (dzięki nim uczniowie są wstanie rozpoznać Pana), ale już nie krwawią i nie bolą…

Czytaj dalej
16-05-2021
Mk 16, 15-20
Niedziela Wniebowstąpienia Pańskiego

Spróbujmy się wsłuchać w to, co Jezus mówi swoim najbliższym w chwili rozstania. W takiej chwili mówi się przeważnie rzeczy najistotniejsze. A Jezus nie mówi im, ani jak, ani gdzie Go będą mogli znaleźć. 

Wniebowstąpienie przybliża do nas Jezusa, a nie oddala. On jedynie zmienił sposób swojej obecności wśród uczniów.
Czytaj dalej
kopertaZapisz się do newslettera
i otrzymuj cotygodniowe wprowadzenie do modlitwy

1 dodać 2 =
Zapisz

© Copyright Szkoła Kontaktu z Bogiem - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt: SkyCMS Virtual Services - Strony Internetowe