zapisz się teraz

Punkta do medytacji

PDF
2021-04-25
BÓG - PASTERZ LUDZI (J 10, 11-18)
IV Niedziela Wielkanocna
Jezus powiedział: «Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, którego owce nie są własnością, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza; najemnik ucieka, dlatego że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach.

Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce. Mam także inne owce, które nie są z tej zagrody. I te muszę przyprowadzić, i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz.

Dlatego miłuje Mnie Ojciec, bo Ja życie moje oddaję, aby je znów odzyskać. Nikt Mi go nie zabiera, lecz Ja sam z siebie je oddaję. Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać. Taki nakaz otrzymałem od mojego Ojca».  (J 10, 11-18)

 

Modlitwa przygotowawcza: prosić Pana, Boga naszego, aby wszystkie moje pragnienia, decyzje i czyny były w sposób czysty skierowane ku Jego chwale.

Obraz: Wyobraź sobie górskie pastwiska na których znajduje się pełno owiec. Spróbuj zobaczyć też, że czują się bezpiecznie, bo wiedzą, że strzeże je dobry, doświadczony pasterz.

Prośba – będę PROSIŁ o głębokie doświadczenia spotkania z Bogiem jako Ojcem.

 

1) Rozpoznać Pasterza – Bóg Ojciec jest zdolny oddać życie za kogoś, kogo powołał do istnienia. Widać w tym zachowaniu niesamowitą troskę oraz heroizm miłości, to pokazuje jak bardzo Bogu zależy na każdym z nas. Ta relacja opiera się również na znajomości Boga przez samego człowieka, na umiejętności rozpoznawania głosu, wyglądu, zapachu, Boga -,, a moje Mnie znają’’.

Czy możesz powiedzieć o sobie, że już umiesz rozpoznawać te momenty, gdy Bóg przychodzi do Ciebie osobiście? Czy dziękujesz Bogu za codzienną opiekę i czujność nad Twoim życiem? Na ile w relacjach z Twoimi bliskimi jesteś do Niego podobny?

2) Najemnik – Najemnik, to taki ktoś, kto jest czemuś wierny, dopóki osiąga z tego korzyści. Jeśli tych korzyści nie ma lub pojawia się ryzyko straty, najemnik szybko się wycofuje. Najemnik w wymiarze duchowym, jest spekulantem i letnim sympatykiem; zależy mu na Bogu, na ludziach, dopóki ma z tego jakieś profity.

Jaka postawa cechuje Ciebie? Na ile jest w Tobie obecna chłodna kalkulacja podszyta strachem? W jakich sytuacjach jesteś podobny do najemnika?

3) Pragnienie Ojca – Dobremu pasterzowi zależy na tym, aby mieć w swej owczarni jak najwięcej owiec. Misją Boga Ojca jest również jedność wszystkich owiec, które będą żyły w komunii ze swoim Pasterzem.

Czy możesz powiedzieć o sobie, że już rozpoznałeś pragnienie Boga, czy chciałbyś się włączyć w Jego misję przyprowadzania innych do Bożej owczarni? Poproś Boga, aby przymnożył Ci wiary i entuzjazmu do ochotnego włączenia się w ewangelizacje i poszukiwanie jedności pomiędzy wszystkimi ludźmi.

 

Rozmowa końcowa Jak przyjaciel z przyjacielem ...

Ojcze Nasz…

Punkta opracował: O. Mariusz Balcerak SJ

Przeszłe

strzalka strzalka

Przyszłe

Obecne

18-04-2021
Łk 24, 35-48
III niedziela wielkanocna

Po swoim zmartwychwstaniu Jezus ma ciało, którego można dotknąć, ale jest ono już inne, przemienione... Rany, których doznał w czasie męki wciąż są widoczne (dzięki nim uczniowie są wstanie rozpoznać Pana), ale już nie krwawią i nie bolą…

Czytaj dalej
02-05-2021
J 15, 1-8
V niedziela wielkanocna

To już piąta niedziela wielkanocna... Nie jest łatwo doświadczyć radości zmartwychwstania, a co dopiero trwać w niej przez dłuższy czas. Na przykładzie krzewu winorośli możesz zobaczyć, co robić, a czego unikać, żeby Duch Jezusa, niczym życiodajny sok, przepływał przez ciebie i umożliwiał ci życie w obfitości...

Czytaj dalej
11-04-2021
Jezus przychodzi mimo zamkniętych drzwi (J 20, 19-31)
II niedziela wielkanocna czyli Miłosierdzia Bożego

Uczniowie prawdopodobnie nie dali wiary słowom Marii Magdaleny i innych kobiet, które spotkały Zmartwychwstałego przy pustym grobie, dlatego Jezus przychodzi do nich osobiście, krusząc zamknięte wrota ich serc...

Czytaj dalej
05-04-2021
Mt 28,8-15
Poniedziałek Wielkanocny

Przyglądaj się, w jaki sposób Zmartwychwstały Pan wypełnia misję pocieszania swoich przyjaciół...

 

Czytaj dalej
25-04-2021
BÓG - PASTERZ LUDZI (J 10, 11-18)
IV Niedziela Wielkanocna

Dobry pasterz oddaje życie za swoje owce. Najemnik robi tyle ile mu się opłaca. Rozpoznaj dziś ten zapach, który roztacza w Twoim życiu bezinteresowna miłość Boga. 

Czytaj dalej
kopertaZapisz się do newslettera
i otrzymuj cotygodniowe wprowadzenie do modlitwy

1 dodać 2 =
Zapisz

© Copyright Szkoła Kontaktu z Bogiem - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt: SkyCMS Virtual Services - Strony Internetowe