Punkta do medytacji
Mt 28,8-15
Poniedziałek Wielkanocny
Gdy anioł przemówił do niewiast, one pospiesznie oddaliły się od grobu, z bojaźnią i wielką radością, i pobiegły oznajmić to Jego uczniom.
A oto Jezus stanął przed nimi, mówiąc: «Witajcie!» One podeszły do Niego, objęły Go za nogi i oddały Mu pokłon. A Jezus rzekł do nich: «Nie bójcie się! Idźcie i oznajmijcie moim braciom: niech udadzą się do Galilei, tam Mnie zobaczą».
Gdy one były w drodze, niektórzy ze straży przyszli do miasta i powiadomili arcykapłanów o wszystkim, co zaszło. Ci zebrali się ze starszymi, a po naradzie dali żołnierzom sporo pieniędzy i rzekli: «Rozpowiadajcie tak: Jego uczniowie przyszli w nocy i wykradli Go, gdy spaliśmy. A gdyby to doszło do uszu namiestnika, my z nim pomówimy i wybawimy was z kłopotu».
Ci więc wzięli pieniądze i uczynili, jak ich pouczono. I tak rozniosła się ta pogłoska między Żydami, i trwa aż do dnia dzisiejszego.
Modlitwa przygotowawcza zwyczajna: Proś własnymi słowami o miłość, wolność, o przylgnięcie do Boga w tej modlitwie. Niech zaowocuje to postawą nieoceniania tej modlitwy jako “dobra/zła”.
Obraz: Wyobraź sobie jak dwie kobiety (Maria Magdalena i druga Maria) wychodzą z pustego grobowca wykutego w skale, położonego w ogrodzie na przedmieściach… Pewnie są zszokowane tym co zobaczyły i co usłyszały od anioła. Zobacz, jak biegną w stronę miasta, żeby oznajmić uczniom wieść o zmartwychwstaniu i jak Jezus wychodzi im naprzeciw...
Prośba o owoc: Proś o to, czego pragniesz... np. o przyjęcie łaski pocieszenia; o współodczuwanie radości Jezusa Zmartwychwstałego; o towarzyszenie Jezusowi w misji pocieszania…
- “Jezus wyszedł im naprzeciw…”
- Kobiety są wyraźnie zmieszane po krótkim, ale intensywnym spotkaniu z aniołem. Ewangelista pisze, że Jezus stanął przed nimi (dosł. “Wyszedł im naprzeciw”). Zmartwychwstały wychodzi naprzeciw mnie, takim jakim jestem tu i teraz, ze wszystkimi moimi radościami i lękami…
- “Witajcie” (dosł. “Radujcie się”) to to samo pozdrowienie, którym Gabriel zwrócił się do Maryi w czasie Zwiastowania. Z innych fragmentów Ewangelii wiemy, że bliscy Jezusa mają problemy z rozpoznaniem Go po zmartwychwstaniu.
Po jakich cechach rozpoznają Jezusa kobiety w tej scenie? W jaki sposób ja identyfikuję obecność Zmartwychwstałego w moim życiu?
- “Nie bójcie się” to słowa, które Jezus wypowiada wiele razy po zmartwychwstaniu do swoich przyjaciół. Chrystus zna moją kondycję i wie, że potrzebuję być wielokrotnie przekonywany o tym, że On naprawdę żyje i że nie mam się czego bać…
2. “Niech idą do Galilei…”
- Jezus prosi kobiety o pomoc w zaniesieniu dobrej wiadomości o swoim zmartwychwstaniu apostołom. Kobiety nie były w tamtych czasach traktowane jako osoby wiarygodne… Jezus burzy schematy myślenia i zachęca do nawrócenia, czyli do przemiany umysłu…
Ja też mogę nieść dobrę nowinę o Życiu w Chrystusie nawet, gdy nie czuję się godny zaufania...
- Galilea to miejsce, w którym wszystko się zaczęło, w którym uczniowie przeżyli pierwszą fascynację osobą Jezusa i poszli za Nim… Czas męki i śmierci Mistrza pokazał, że niewiele zrozumieli z Jego nauk. Jednak Chrystus nie zraża się tym. On pragnie powołać ich ponownie, spotkać się z Nimi w okolicznościach, które dobrze znają i przejść z Nimi jeszcze raz drogę do pełni życia w Jego Duchu...
3. Pogłoska
- “Plotkowanie to gorsza zaraza niż covid”; „Przyzwyczailiśmy się do obgadywania i do plotek. Jakże często jednak nasze wspólnoty i rodziny stają się prawdziwym piekłem, w którym dokonuje się tej zbrodni zabijania brata i siostry językiem!”.
- Ostre słowa papieża Franciszka, ale ten fragment Ewangelii pokazuje wyraźnie, jak bardzo destrukcyjne skutki może mieć przekazywanie niesprawdzonych pogłosek... Za każdym razem, gdy posługuję się tą “śmiercionośną bronią”, głoszę złą nowinę, zamiast dobrej…
Rozmowa końcowa: Porozmawiaj na osobności z Jezusem Zmartwychwstałym. Powiedz Mu o tym, co jest teraz w twoim sercu: uwielbiaj, dziękuj, proś, przepraszaj, słuchaj...
Ojcze nasz…
Przeszłe


Przyszłe
Obecne
Punkta na dzień 4.04.21
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego J 20,1-9
„Kto kocha i czuje się kochany, rozumie więcej, rozumie pierwszy, rozumie głębiej” (Ermes Ronchi). Nikt jeszcze nie widział Zmartwychwstałego. Uczniowie i uczennice Pana rozpoznają pierwsze znaki. Rozpoznaj Jezusa razem z nimi.

Jezus przychodzi mimo zamkniętych drzwi (J 20, 19-31)
II niedziela wielkanocna czyli Miłosierdzia Bożego
Uczniowie prawdopodobnie nie dali wiary słowom Marii Magdaleny i innych kobiet, które spotkały Zmartwychwstałego przy pustym grobie, dlatego Jezus przychodzi do nich osobiście, krusząc zamknięte wrota ich serc...

Łagodny Król okazuje pokorę Mt 21, 1-11
Niedziela Palmowa
Jezus szybkim i zdecydowanym krokiem zmierza do Jerozolimy, wyprzedzając przy tym swoich uczniów i mając pełną świadomość, że nadeszła Jego godzina… (zob. Mk 10, 32-34)

Łk 24, 35-48
III niedziela wielkanocna
Po swoim zmartwychwstaniu Jezus ma ciało, którego można dotknąć, ale jest ono już inne, przemienione... Rany, których doznał w czasie męki wciąż są widoczne (dzięki nim uczniowie są wstanie rozpoznać Pana), ale już nie krwawią i nie bolą…

Wszyscy umierają, ale nie każdy żyje naprawdę. J 12, 20-33
V Niedziela Wielkiego Postu
Jezus jest w drodze na swoją mękę. Następuje Jego uroczysty wjazd do Jerozolimy i niektórzy z uczestników chcą się z Nim spotkać. Jezus zaprasza uczniów do towarzyszenia Mu i pójścia tą samą drogą.
Mt 28,8-15
Poniedziałek Wielkanocny
Przyglądaj się, w jaki sposób Zmartwychwstały Pan wypełnia misję pocieszania swoich przyjaciół...