Punkta do medytacji
Łagodny Król okazuje pokorę Mt 21, 1-11
Niedziela Palmowa
1 Gdy się przybliżyli do Jerozolimy i przyszli do Betfage na Górze Oliwnej, wtedy Jezus posłał dwóch uczniów 2 i rzekł im: «Idźcie do wsi, która jest przed wami, a zaraz znajdziecie oślicę uwiązaną i źrebię z nią. Odwiążcie je i przyprowadźcie do Mnie! 3 A gdyby wam kto co mówił, powiecie: "Pan ich potrzebuje, a zaraz je puści"». 4 Stało się to, żeby się spełniło słowo Proroka: 5 Powiedzcie Córze Syjońskiej: Oto Król twój przychodzi do Ciebie łagodny, siedzący na osiołku, źrebięciu oślicy. 6 Uczniowie poszli i uczynili, jak im Jezus polecił. 7 Przyprowadzili oślicę i źrebię i położyli na nie swe płaszcze, a On usiadł na nich. 8 A ogromny tłum słał swe płaszcze na drodze, inni obcinali gałązki z drzew i ścielili na drodze. 9 A tłumy, które Go poprzedzały i które szły za Nim, wołały głośno:
Hosanna Synowi Dawida!
Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie!
Hosanna na wysokościach!
10 Gdy wjechał do Jerozolimy, poruszyło się całe miasto, i pytano: «Kto to jest?» 11 A tłumy odpowiadały: «To jest prorok, Jezus z Nazaretu w Galilei».
Modlitwa przygotowawcza zwyczajna: Proś własnymi słowami o miłość, wolność, o przylgnięcie do Boga w tej modlitwie. Niech zaowocuje to postawą nieoceniania tej modlitwy jako “dobra/zła”.
Obraz: Wyobraź sobie drogę wjazdową do Jerozolimy i rozentuzjazmowany tłum oczekujący przybycia wielkiego proroka...
Prośba o owoc: Proś o to, czego pragniesz... np. o doświadczanie Bożej obecności w codzienności; o odnalezienie Jezusa w przestrzeni emocji, przyjęcie Go tam; o łaskę uwielbienia w codzienności; o łaskę przyjęcia Jezusa jako Pana i Zbawiciela lub o odnowienie tej łaski...
1. Stało się to, żeby się spełniło słowo Proroka...
Jezus nawet w czasie triumfalnego wjazdu do Jerozolimy okazuje pokorę, zwracając się poprzez swoich uczniów do prostych, ubogich ludzi z przedmieścia Świętego Miasta z prośbą o użyczenie osiołka...
W Jezusie wypełniają się proroctwa o oczekiwanym Mesjaszu. Ale co to za Mesjasz, który jedzie na ośle, a towarzyszy mu zgraja nieokrzesanych rybaków i życiowych nieudaczników z prowincji…?
2. Uczniowie poszli i uczynili, jak im Jezus polecił...
Uczniowie nie zrobili nic wielkiego, po prostu poszli i poprosili o użyczenie osiołka...
Wola Boża czasem wypełnia się w spektakularnych wydarzeniach, takich jak śmierć męczeńska, ale znacznie częściej w zwyczajnych, błahych sytuacjach i codziennych, czasem rutynowych obowiązkach…
3. Poruszyło się całe miasto...
Wyobraź sobie, że jesteś w tłumie wiwatującym na cześć Mistrza. Wczuj się w atmosferę tej chwili, słuchaj tego, co mówią ludzie stojący obok ciebie, zobacz, jak się zachowują, wczuj się w emocje, które wyrażają…
Za kilka dni być może te same osoby, które teraz wołają “Hosanna”, będą krzyczały “Ukrzyżuj…”. Może dlatego, że oczekują Mesjasza na swoją miarę, na swój obraz i podobieństwo...
W jaki sposób angażuję moje uczucia w relację z Jezusem? Czy moje przeżycia emocjonalne zbliżają mnie do Niego?
Rozmowa końcowa: Porozmawiaj na osobności z Jezusem, który wieczorem, po uroczystym wjeździe do Jerozolimy, udaje się na spoczynek do swoich przyjaciół w pobliskiej Betanii (zob. Mk 11, 11) Powiedz Mu o tym, co jest teraz w twoim sercu: uwielbiaj, dziękuj, proś, przepraszaj, słuchaj...
Ojcze nasz…
Zdjęcie autorstwa Shelagh Murphy z Pexels
Przeszłe
Przyszłe
Obecne
Wszyscy umierają, ale nie każdy żyje naprawdę. J 12, 20-33
V Niedziela Wielkiego Postu
Jezus jest w drodze na swoją mękę. Następuje Jego uroczysty wjazd do Jerozolimy i niektórzy z uczestników chcą się z Nim spotkać. Jezus zaprasza uczniów do towarzyszenia Mu i pójścia tą samą drogą.
Mt 28,8-15
Poniedziałek Wielkanocny
Przyglądaj się, w jaki sposób Zmartwychwstały Pan wypełnia misję pocieszania swoich przyjaciół...
Jesteśmy zbawieni łaską przez wiarę J 3, 14-21
IV niedziela Wielkiego Postu
W czasie wędrówki przez pustynię Bóg nakazał Mojżeszowi sporządzić miedzianego węża, żeby pokazać Izraelitom, że znak przekleństwa dzięki łasce Bożej może stać się znakiem zbawienia (Lb 21, 4-9). Chrystus został wywyższony na krzyżu, który był przejawem hańby, a stał się symbolem miłości…
Łk 24, 35-48
III niedziela wielkanocna
Po swoim zmartwychwstaniu Jezus ma ciało, którego można dotknąć, ale jest ono już inne, przemienione... Rany, których doznał w czasie męki wciąż są widoczne (dzięki nim uczniowie są wstanie rozpoznać Pana), ale już nie krwawią i nie bolą…
Jezus zapowiada swoją mękę i zmartwychwstanie J 2, 13-25
III Niedziela Wielkiego Postu
Woły, owce i gołębie były zwierzętami ofiarnymi koniecznymi do sprawowania kultu w świątyni. W domu Pana nie można było używać monet z wyobrażeniami władców, więc bankierzy byli potrzebni, żeby wymieniać pieniądze na dopuszczalne do użytku w tym miejscu. O co więc chodzi Jezusowi?
BÓG - PASTERZ LUDZI (J 10, 11-18)
IV Niedziela Wielkanocna
Dobry pasterz oddaje życie za swoje owce. Najemnik robi tyle ile mu się opłaca. Rozpoznaj dziś ten zapach, który roztacza w Twoim życiu bezinteresowna miłość Boga.
Łagodny Król okazuje pokorę Mt 21, 1-11
Niedziela Palmowa
Jezus szybkim i zdecydowanym krokiem zmierza do Jerozolimy, wyprzedzając przy tym swoich uczniów i mając pełną świadomość, że nadeszła Jego godzina… (zob. Mk 10, 32-34)