zapisz się teraz

Punkta do medytacji

PDF
2020-05-31
Wzdychamy całą istotą
Zesłanie Ducha Świętego

Rz 8, 22-27
8
22 Wiemy przecież, że całe stworzenie aż dotąd jęczy i wzdycha w bólach rodzenia. 23 Lecz nie tylko ono, ale i my sami, którzy już posiadamy pierwsze dary* Ducha, i my również całą istotą swoją wzdychamy, oczekując <przybrania za synów>* - odkupienia naszego ciała. 24 W nadziei bowiem już jesteśmy zbawieni. Nadzieja zaś, której [spełnienie już się] ogląda, nie jest nadzieją, bo jak można się jeszcze spodziewać tego, co się już ogląda? 25 Jeżeli jednak, nie oglądając, spodziewamy się czegoś, to z wytrwałością tego oczekujemy. 26 Podobnie także Duch przychodzi z pomocą naszej słabości. Gdy bowiem nie umiemy się modlić tak, jak trzeba, sam Duch przyczynia się za nami w błaganiach, których nie można wyrazić słowami. 27 Ten zaś, który przenika serca, zna zamiar Ducha, [wie], że przyczynia się za świętymi zgodnie z wolą Bożą.

J 7, 37-39
737 * W ostatnim zaś, najbardziej uroczystym dniu święta, Jezus stojąc zawołał donośnym głosem: «Jeśli ktoś jest spragniony, a wierzy we Mnie - niech przyjdzie do Mnie i pije! 38 Jak rzekło Pismo: Strumienie wody żywej popłyną z jego wnętrza». 39 A powiedział to o Duchu, którego mieli otrzymać wierzący w Niego; Duch bowiem jeszcze nie był <dany>*, ponieważ Jezus nie został jeszcze uwielbiony.

 

Prośba: o przyjmowanie w codzienności Ducha Świętego, przychodzącego w uwielbionym Jezusie.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Te czytania są z Wigilii Zesłania Ducha Świętego. Wsłuchaj się najpierw w słowa św. Pawła, a potem samego Jezusa. Zanim skorzystasz z naszych punktów do modlitwy, posłuchaj swego serca i tego, co Słowo Boże w Tobie porusza: co Cię zatrzymuje, co zastanawia, co wzbudza uczucia i jakie uczucia, jakie myśli Ci przychodzą… pozwól, by Słowo w Tobie zadziałało. Trwaj chwilę w ciszy po przeczytaniu Słowa i nasłuchuj w swoim sercu. Uświadom sobie, co ono w Tobie czyni.
  • Całe stworzenie wzdycha i jęczy w bólach rodzenia. A więc wszystko pragnie nowego życia. I my także – całą naszą istotą. Duch jest tym, który odsłania w nas nowe życie. Z drugiej strony nasza ciemność i grzeszność blokują ten proces, zaciemniają go, stawiają opór łasce. Dlatego Paweł mówi o bólach rodzenia. Nowe życie pragnie się w nas narodzić, ale znajduje – oprócz pragnień – także opór. Uświadom sobie w Twoim sercu te dwie siły: jedna pchająca ku życiu, i druga hamująca jego rozwój, zakleszczająca na sobie samym, na egoizmie, narcyzmie.
  • Dowiadujemy się, że to Duch przychodzi na pomoc naszym słabości. Czyni to szczególnie na modlitwie, gdy nie umiemy się modlić. Czy jest taki, który powie, że umie się modlić? Umieć się modlić oznacza mieć doskonałą więź z Bogiem. A każdy grzech mówi nam, że tak wcale nie jest. Stąd potrzebujemy Ducha. On stale się w nas modli, strumień modlitwy nieustannie w nas płynie, my tylko o wyznaczonych porach wchodzimy świadomie do tej orzeźwiające wody naszymi stopami. Albo i cali się zanurzamy. Ale nawet gdy Ty się nie modlisz, Duch modli się w Tobie. Zauważ to, poczuj w sobie, przyjmij,
  • Jezus w ewangelii mówi o Duchu, którego wierzący jeszcze nie otrzymali, bo Jezus nie został uwielbiony. Kiedy więc przychodzi Duch? Jezus najpierw oddaje swojego Ducha, kiedy umiera na krzyżu. Jego uwielbienie odbywa się właśnie tam, na krzyżu. W męce, śmierci i zmartwychwstaniu. Wtedy przychodzi Duch. A więc Duch przychodzi wtedy, kiedy wchodzimy w krzyż naszego życia, a nie kiedy od niego uciekamy. To wcale nie są łatwe słowa. Duch przychodzi także do tych naszych słabości, by nas zaprosić do przeżywania tego, co Jezus. Kiedy to nas spotykają przeciwności, oszczerstwa, nieprzebaczenie, odrzucenie, osamotnienie, itd. Duch przychodzi jako Ten, który pragnie nas pojednać i dać nam nowy język – język miłości. O tym mówi tekst z dzisiejszej uroczystości: Dz 2, 1-11. Trwaj na modlitwie otwierając się na Ducha, na Jego obecność.

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.

źródło: https://e-dr.jezuici.pl/wzdychamy-cala-istota/

Przeszłe

strzalka strzalka

Przyszłe

Obecne

24-05-2020
JESTEM Z WAMI
WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE

A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata.

Czytaj dalej
07-06-2020
PRAGNIENIE ZBAWIENIA
Uroczystość Najświętszej Trójcy

Jezus powiedział do Nikodema: Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne.

Czytaj dalej
17-05-2020
DAR DUCHA ŚW.
VI NIEDZIELA WIELKANOCNA

Nie zostawię was sierotami: Przyjdę do was.

Czytaj dalej
14-06-2020
Pasterz owiec i jego pomocnicy
XI Niedziela Zwykła

Jezus widząc tłumy ludzi, litował się nad nimi, bo byli znękani i porzuceni, jak owce nie mające pasterza.

Czytaj dalej
10-05-2020
ŻYJ
V NIEDZIELA WIELKANOCNA

Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, owszem, i większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca.

Czytaj dalej
21-06-2020
Nie bójcie się!
XII Niedziela Zwykła

Dlatego nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli. Do każdego więc, który się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie.

Czytaj dalej
31-05-2020
Wzdychamy całą istotą
Zesłanie Ducha Świętego

W nadziei bowiem już jesteśmy zbawieni. Nadzieja zaś, której [spełnienie już się] ogląda, nie jest nadzieją, bo jak można się jeszcze spodziewać tego, co się już ogląda?

Czytaj dalej
kopertaZapisz się do newslettera
i otrzymuj cotygodniowe wprowadzenie do modlitwy

1 dodać 2 =
Zapisz

© Copyright Szkoła Kontaktu z Bogiem - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt: SkyCMS Virtual Services - Strony Internetowe