zapisz się teraz

Punkta do medytacji

PDF
2020-05-10
ŻYJ
V NIEDZIELA WIELKANOCNA

Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie. W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. Znacie drogę, dokąd Ja idę. Odezwał się do Niego Tomasz: Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę? Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście. Rzekł do Niego Filip: Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy. Odpowiedział mu Jezus: Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: Pokaż nam Ojca? Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł. Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie - wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, owszem, i większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca. (J 14,1-12)

 

Na początku modlitwy uświadom sobie, że stajesz w obecności Boga i z Nim się spotykasz.

Modlitwa przygotowawcza: prosić Pana, Boga naszego, aby wszystkie moje pragnienia, decyzje i czyny były w sposób czysty skierowane ku Jego chwale.

Zaangażowanie wyobraźni: Przypomnij Sobie, kiedy doświadczyłeś prawdziwego POCIESZENIA. Komu je zawdzięczasz? Jak/gdzie/kiedy to się stało? Pamiętaj: OBRAZ, nie historia.

Prośba do tej medytacji: Prosić, żebym umiał znaleźć drogę, walczyć o prawdę i cieszyć się życiem.

 

  1. Wierzycie w Boga?

Ja jestem drogą i prawdą, i życie … znalibyście i mojego Ojca … teraz już Go znacie i zobaczyliście …Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca … Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie … Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł … Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie …

Odnieś to, proszę, do Siebie. Dokąd prowadzi TWOJA droga? Jaką PRAWDĘ głosisz? Jakie ŻYCIE/SENS możesz pokazać innym? Widząc mnie, jakiego Ojca poznają, widzą? Jaki Ojciec jest we mnie? Jakie dzieła przemawiają za mną?

… wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła – o czym/o KIM świadczą moje działa?

  1. W domu Ojca mego jest mieszkań wiele.

Jezus jest pewny tego, co mówi, tego, do czego zaprasza.

Pierwsza rzecz: czego spodziewam się, oczekuję po moim Bogu? Jezus mówi o mieszkaniach. To ważne. A reszta? Powodzenie? Spełnienie? Satysfakcja? Bezpieczeństwo? Rozwój? czego spodziewam się w NIEBIE?

Druga rzecz: jak bardzo jesteś pewny, że to dostaniesz? Masz, a’priori, założenie, że to czego pragniesz, jest Twoje? Jezus powiedział: proście, a będzie Wam dane… Jest Twoje to, czego pragniesz? O to, co prosisz na modlitwie?

  1. … będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, owszem, i większe od tych uczyni …

Jezus przez trzy lata chodził z uczniami. Rozmawiał z nimi. Pokazywał im różne rzeczy. Do czego to wszystko prowadziło? Co miały sprowokować te wszystkie rzeczy?

Co się działo z uczniami po odejściu Jezusa? Czemu do nich wracał? Do czego ich zachęcał? Czego się po nich spodziewał?

Jak wygląda moje wypełnianie Jego próśb/obietnic? Apostołowie robili cuda. Kogo podniosłem z upadku w beznadziejność? Jak ożywiłem kogoś dając mu nową nadzieję? Pokazując, że nie jest najgorszy? Komu przywróciłem radość przytulając go?

Cuda, znaki to nie fajerwerki. Nie chodzi o fruwające kule wyrzucane w górę przez uzdrowionych kaleków. To nie uwielbieńczo-chóralne pieśni na Mszy o uzdrowienie. Cud, to Twój uśmiech, dobre słowo, uścisk…

Ile ich masz już „na sumieniu”?

Rozmowa końcowa: Porozmawiaj z Jezusem o pragnieniach, jakie zrodziły się w Tobie podczas modlitwy.

Na zakończenie odmów: Ojcze nasz.

Przeszłe

strzalka strzalka

Przyszłe

Obecne

03-05-2020
PASTERZ
IV NIEDZIELA WIELKANOCNA

Kto jednak wchodzi przez bramę, jest pasterzem owiec. Temu otwiera odźwierny, a owce słuchają jego głosu; woła on swoje owce po imieniu i wyprowadza je.

Czytaj dalej
17-05-2020
DAR DUCHA ŚW.
VI NIEDZIELA WIELKANOCNA

Nie zostawię was sierotami: Przyjdę do was.

Czytaj dalej
26-04-2020
SPOTKANIE
III NIEDZIELA WIELKANOCNA

Wtedy oczy im się otworzyły i poznali Go, lecz On zniknął im z oczu. I mówili nawzajem do siebie: Czy serce nie pałało w nas, kiedy rozmawiał z nami w drodze i Pisma nam wyjaśniał?

Czytaj dalej
24-05-2020
JESTEM Z WAMI
WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE

A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata.

Czytaj dalej
19-04-2020
POKÓJ
II NIEDZIELA WIELKANOCNA

Tam gdzie przebywali uczniowie, drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, Jezus wszedł, stanął pośrodku i rzekł do nich: Pokój wam!

Czytaj dalej
31-05-2020
Wzdychamy całą istotą
Zesłanie Ducha Świętego

W nadziei bowiem już jesteśmy zbawieni. Nadzieja zaś, której [spełnienie już się] ogląda, nie jest nadzieją, bo jak można się jeszcze spodziewać tego, co się już ogląda?

Czytaj dalej
10-05-2020
ŻYJ
V NIEDZIELA WIELKANOCNA

Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, owszem, i większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca.

Czytaj dalej
kopertaZapisz się do newslettera
i otrzymuj cotygodniowe wprowadzenie do modlitwy

1 dodać 2 =
Zapisz

© Copyright Szkoła Kontaktu z Bogiem - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt: SkyCMS Virtual Services - Strony Internetowe