zapisz się teraz

Punkta do medytacji

PDF
2018-04-15
Zrozumieli, co się wydarzyło
Trzecia Niedziela Wielkanocna

Uczniowie opowiadali, co ich spotkało w drodze, i jak poznali Jezusa przy łamaniu chleba. A gdy rozmawiali o tym, On sam stanął pośród nich i rzekł do nich: «Pokój wam!» Zatrwożonym i wylękłym zdawało się, że widzą ducha. Lecz On rzekł do nich: «Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach? Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie Mnie i przekonajcie się: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam». Przy tych słowach pokazał im swoje ręce i nogi. Lecz gdy oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: «Macie tu coś do jedzenia?» Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. Wziął i spożył przy nich. Potem rzekł do nich: «To właśnie znaczyły słowa, które mówiłem do was, gdy byłem jeszcze z wami: Musi się wypełnić wszystko, co napisane jest o Mnie w Prawie Mojżesza, u Proroków i w Psalmach». Wtedy oświecił ich umysły, aby rozumieli Pisma, i rzekł do nich: «Tak jest napisane: Mesjasz będzie cierpiał i trzeciego dnia zmartwychwstanie, w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy od Jeruzalem. Wy jesteście świadkami tego». Łk 24, 35-48

 

Modlitwa przygotowawcza zwyczajna

 Boga, naszego Pana, prosić o łaskę, żeby wszystkie moje zamiary, czyny i prace skierowane były wyłącznie ku służbie i chwale Jego Boskiego Majestatu. [ĆD 46]

Obraz: Wyobraź sobie wieczernik. Miejsce, w którym uczniowie spożywali ostatnią wieczerzę, a teraz przebywają po śmierci Jezusa. Wyobraź sobie ten wieczernik tak, aby było to dla ciebie miejsce bezpieczne, ciepłe i przyjemne.

Owoc: Aby zmartwychwstanie Jezusa pobudziło mnie do świadczenia o Jego obecności w moim życiu.

 

  1. Uczniowie opowiadali, co ich spotkało w drodze…”

Przypatrz się zachowaniu uczniów. Zwłaszcza tych, którzy właśnie przyszli i opowiadają o tym, jak spotkali Jezusa. Wysłuchaj ich opowieści. Co ci mówią o Panu Jezusie?

Zastanów się jak możesz to przełożyć na swoje życie.

W jaki sposób świadczysz o Jezusie? Jeśli jest w tobie lęk przed opowiadaniem o twoim doświadczeniu Boga, to proś o dar męstwa i szczerości, by dzięki tobie mogło się poszerzać królestwo Boga.

  1. „Pokój wam”

Pan Jezus przychodzi do wieczernika i pierwsze co robi, to ogłasza pokój nad tym miejscem. Robi to dlatego, że uczniowie schowali się tam z lęku przed Żydami.

Lęk nigdy nie towarzyszy działaniu Chrystusa, pochodzi tylko i wyłącznie od szatana.

Dlatego ważne jest, abyś usłyszał/a te słowa Jezusa, by pokój zapanował także w twoim sercu.

Zatrzymaj się w tym miejscu i przyjrzyj się poruszeniom jakie rodzą się w twoim sercu.

Jakie emocje ci towarzyszą? Co doświadczasz kiedy zmartwychwstały Jezus stoi przed tobą?

 

III. Zmartwychwstanie

Spójrz na to, co dzieje się po pozdrowieniu Jezusa. Uczniowie nie wierzą własnym oczom. Są tak zaskoczeni, że aż zaniemówili. Wreszcie zrozumieli, co się wydarzyło. Pan Jezus przeszedł przez mękę i krzyż, wziął na siebie nasze grzechy oraz wszystko to, z czym sobie nie radzimy. Umarł i zmartwychwstał, bo naprawdę jest Bogiem. Oto Bóg stoi przed tobą. Kochający, uśmiechnięty, bliski, dla ciebie…

Spotkaj się ze swoim Zbawcą i pozwól sobie na otwarte serce. Pozwól, aby odtąd Jezus stał się twoim Panem i Zbawicielem. Przyjmij do swego serca królestwo Boże i podziel się nim z innymi.

 

Rozmowa końcowa

Porozmawiaj na chwilę z Panem Jezusem. Opowiedz mu o tym, co się dzieje w twoim sercu i posłuchaj tego, co On chce ci dziś powiedzieć.

Ojcze nasz…

 

Punkta opracował: Bartek Brzózka SJ

Przeszłe

strzalka strzalka

Przyszłe

Obecne

08-04-2018
Pozwólmy Tomaszom na samotność
Niedziela Miłosierdzia Bożego

„Pokazał im ręce i bok. Uradowali się uczniowie ujrzawszy Pana” (J 20, 20).

 

Czytaj dalej
22-04-2018
Bóg - Pasterz ludzi
Czwarta Niedziela Wielkanocna

Bóg Ojciec jest zdolny oddać życie za kogoś, kogo powołał do istnienia. 

Czytaj dalej
01-04-2018
A może kobietom jest łatwiej
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

„Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono” (J 20, 2).

Czytaj dalej
29-04-2018
Owocność, a nie piękno.
Piąta Niedziela Wielkanocna

 Jego celem nie jest to, żeby krzew ładnie wyglądał, ale żeby przynosił obfity owoc.

Czytaj dalej
25-03-2018
Osioł
Niedziela Palmowa

Miłość nie opiera się na słowach, lecz na czynach. Osioł wziął na swoje plecy Boga. Wcale nie musiał rozumieć tego co robi, lecz z prostotą i ufnością wszedł w to doświadczenie.  

Czytaj dalej
06-05-2018
Przypadek czy działanie Boga?
VI Niedziela Wielkanocna

Mam tego świadomość? Że nie jestem tu przypadkiem? Że nie trafiłem w to miejsce i czas przez pomyłkę? Przypadek?

Czytaj dalej
15-04-2018
Zrozumieli, co się wydarzyło
Trzecia Niedziela Wielkanocna

Spotkaj się ze swoim Zbawcą i pozwól sobie na otwarte serce. Pozwól, aby odtąd Jezus stał się twoim Panem i Zbawicielem. Przyjmij do swego serca królestwo Boże i podziel się nim z innymi.

Czytaj dalej
kopertaZapisz się do newslettera
i otrzymuj cotygodniowe wprowadzenie do modlitwy

1 dodać 2 =
Zapisz

© Copyright Szkoła Kontaktu z Bogiem - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt: SkyCMS Virtual Services - Strony Internetowe