zapisz się teraz

Punkta do medytacji

PDF
2018-04-22
Bóg - Pasterz ludzi
Czwarta Niedziela Wielkanocna

Jezus powiedział: «Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, którego owce nie są własnością, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza; najemnik ucieka, dlatego że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach.

Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce. Mam także inne owce, które nie są z tej zagrody. I te muszę przyprowadzić, i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz.

Dlatego miłuje Mnie Ojciec, bo Ja życie moje oddaję, aby je znów odzyskać. Nikt Mi go nie zabiera, lecz Ja sam z siebie je oddaję. Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać. Taki nakaz otrzymałem od mojego Ojca».  (J 10, 11-18)

 

Modlitwa przygotowawcza: prosić Pana, Boga naszego, aby wszystkie moje pragnienia, decyzje i czyny były w sposób czysty skierowane ku Jego chwale.

Obraz: Wyobraź sobie górskie pastwiska na których znajduje się pełno owiec. Spróbuj zobaczyć też, że czują się bezpiecznie, bo wiedzą, że strzeże je dobry, doświadczony pasterz.

Prośba – będę PROSIŁ o głębokie doświadczenia spotkania z Bogiem jako Ojcem.

 

1) Rozpoznać Pasterza – Bóg Ojciec jest zdolny oddać życie za kogoś, kogo powołał do istnienia. Widać w tym zachowaniu niesamowitą troskę oraz heroizm miłości, to pokazuje jak bardzo Bogu zależy na każdym z nas. Ta relacja opiera się również na znajomości Boga przez samego człowieka, na umiejętności rozpoznawania głosu, wyglądu, zapachu, Boga -,, a moje Mnie znają’’.

Czy możesz powiedzieć o sobie, że już umiesz rozpoznawać te momenty, gdy Bóg przychodzi do Ciebie osobiście? Czy dziękujesz Bogu za codzienną opiekę i czujność nad Twoim życiem? Na ile w relacjach z Twoimi bliskimi jesteś do Niego podobny?

2) Najemnik – Najemnik, to taki ktoś, kto jest czemuś wierny, dopóki osiąga z tego korzyści. Jeśli tych korzyści nie ma lub pojawia się ryzyko straty, najemnik szybko się wycofuje. Najemnik w wymiarze duchowym, jest spekulantem i letnim sympatykiem; zależy mu na Bogu, na ludziach, dopóki ma z tego jakieś profity.

Jaka postawa cechuje Ciebie? Na ile jest w Tobie obecna chłodna kalkulacja podszyta strachem? W jakich sytuacjach jesteś podobny do najemnika?

3) Pragnienie Ojca – Dobremu pasterzowi zależy na tym, aby mieć w swej owczarni jak najwięcej owiec. Misją Boga Ojca jest również jedność wszystkich owiec, które będą żyły w komunii ze swoim Pasterzem.

Czy możesz powiedzieć o sobie, że już rozpoznałeś pragnienie Boga, czy chciałbyś się włączyć w Jego misję przyprowadzania innych do Bożej owczarni? Poproś Boga, aby przymnożył Ci wiary i entuzjazmu do ochotnego włączenia się w ewangelizacje i poszukiwanie jedności pomiędzy wszystkimi ludźmi.

 

Rozmowa końcowa

Ojcze Nasz…

Punkta opracował: O. Mariusz Balcerak SJ

Przeszłe

strzalka strzalka

Przyszłe

Obecne

15-04-2018
Zrozumieli, co się wydarzyło
Trzecia Niedziela Wielkanocna

Spotkaj się ze swoim Zbawcą i pozwól sobie na otwarte serce. Pozwól, aby odtąd Jezus stał się twoim Panem i Zbawicielem. Przyjmij do swego serca królestwo Boże i podziel się nim z innymi.

Czytaj dalej
29-04-2018
Owocność, a nie piękno.
Piąta Niedziela Wielkanocna

 Jego celem nie jest to, żeby krzew ładnie wyglądał, ale żeby przynosił obfity owoc.

Czytaj dalej
08-04-2018
Pozwólmy Tomaszom na samotność
Niedziela Miłosierdzia Bożego

„Pokazał im ręce i bok. Uradowali się uczniowie ujrzawszy Pana” (J 20, 20).

 

Czytaj dalej
06-05-2018
Przypadek czy działanie Boga?
VI Niedziela Wielkanocna

Mam tego świadomość? Że nie jestem tu przypadkiem? Że nie trafiłem w to miejsce i czas przez pomyłkę? Przypadek?

Czytaj dalej
01-04-2018
A może kobietom jest łatwiej
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

„Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono” (J 20, 2).

Czytaj dalej
13-05-2018
Idźcie na cały świat
Niedziela Wniebowstąpienia Pańskiego

Jezus chce być również obecny w życiu innych ludzi poprzez Twoje ręce.

Czytaj dalej
22-04-2018
Bóg - Pasterz ludzi
Czwarta Niedziela Wielkanocna

Bóg Ojciec jest zdolny oddać życie za kogoś, kogo powołał do istnienia. 

Czytaj dalej
kopertaZapisz się do newslettera
i otrzymuj cotygodniowe wprowadzenie do modlitwy

1 dodać 2 =
Zapisz

© Copyright Szkoła Kontaktu z Bogiem - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt: SkyCMS Virtual Services - Strony Internetowe