zapisz się teraz

Punkta do medytacji

PDF
2021-08-29
Twoja święta przestrzeń
XXII Niedziela zwykła

Zebrali się u Niego faryzeusze i kilku uczonych w Piśmie, którzy przybyli z Jerozolimy. I zauważyli, że niektórzy z Jego uczniów brali posiłek nieczystymi, to znaczy nie obmytymi rękami. Faryzeusze bowiem, i w ogóle Żydzi, trzymając się tradycji starszych, nie jedzą, jeśli sobie rąk nie obmyją, rozluźniając pięść. I /gdy wrócą/ z rynku, nie jedzą, dopóki się nie obmyją. Jest jeszcze wiele innych /zwyczajów/, które przejęli i których przestrzegają, jak obmywanie kubków, dzbanków, naczyń miedzianych. Zapytali Go więc faryzeusze i uczeni w Piśmie: Dlaczego Twoi uczniowie nie postępują według tradycji starszych, lecz jedzą nieczystymi rękami? Odpowiedział im: Słusznie prorok Izajasz powiedział o was, obłudnikach, jak jest napisane: Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. Ale czci Mnie na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi. Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji, dokonujecie obmywania dzbanków i kubków. I wiele innych podobnych rzeczy czynicie. Potem przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego: Słuchajcie Mnie, wszyscy, i zrozumiejcie! Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym

(Mk 7, 1-8.14-15.21-23)

 

Modlitwa przygotowawcza: prosić Pana, Boga naszego, aby wszystkie moje pragnienia, decyzje i czyny były w sposób czysty skierowane ku Jego chwale.

Obraz: Obmywanie rąk w zimnej wodzie.

Prośba: Panie, pomóż mi zorganizować więcej świętej przestrzeni w moim życiu.

 

1. Święta przestrzeń

- Zwyczaje nie są złe. One pomagają nam wprowadzić Boga w nasze codzienne życie. Wspólny posiłek, w gronie bliskich jest czasem świętym, błogosławieństwem Boga i cieszeniem się Jego darami. Obmycie rąk, oczyszczenie się pomagało Żydom być tego świadomym i wejść bardziej w tą świętą przestrzeń.

- Zlokalizuj w swoim życiu Twoje święte przestrzenie. Miejsce i czas modlitwy, odwiedzanie kościoła, czas odpoczynku i lektury, czas spędzony w gronie najbliższych. Święta przestrzeń to czas i miejsce, które pomaga nam wejść na głębszy poziom kontaktu ze swoim sercem, zbliżyć się i trwać w obecności Boga albo być bardziej otwartym na drugiego człowieka.

- Spójrz na Twoją historię. Czy kiedyś było więcej takich świętych przestrzeni czy mniej? Moża warto któreś z nich przywrócić do swojej codzienności? Może warto stworzyć jakieś nowe?

 

2. Zwyczaje pomagają

- Rytualne obmycie rąk pomaga Żydowi wejść świadomie w obecność Boga, kontakt z sobą i z drugim człowiekiem. To też takie stanięcie w prawdzie przed sobą. To coś takiego jak nasze stawanie w obecności Boga na początku medytacji lub czynienie znaku Krzyża. Przypomnij sobie jak takie drobne gesty nastrajały Cię na wejście w świętą przestrzeń.

- Przejrzyj swoje życie i zobacz jakie zwyczaje pomagają Ci wejść w Twoje święte przestrzenie: w spotkaniu z Bogiem (znak krzyża, klęknięcie przed Tabernakulum, itp.), z sobą (zamknięcie oczu i spokojne oddychanie), z drugim człowiekiem (przywitanie się serdeczne, łamanie opłatkiem, wspólna modlitwa, itd).

- Zobacz, które z tych zwyczajów przestały już spełniać swoją rolę i zamiast pomagać, przeszkadzają Ci w spotkaniu. Które z nich warto odświeżyć? Może warto stworzyć jakieś od zera? Bądź twórczy i zastanów się, w jaki sposób możesz pomóc sobie wejść w swoją świętą przestrzeń.

 

3. Zwyczaje przeszkadzają

- Jezus pokazuje faryzeuszom, że ich zwyczaje nie wprowadzają ich w świętą przestrzeń, tylko działają wręcz przeciwnie. Zamiast prowadzić do miłości i spotkania z drugim człowiekiem prowadzą do oskarżania, porównywania się, osądzania i odrzucenia drugiego. Święta przestrzeń zmieniła się w piekło, czyli miejsce podziałów i osądzania.

- Zobacz całą masę Twoich drobnych zwyczajów, które transformują Twoją świętą przestrzeń w piekło. Zamieniają odpoczynek w nerwowy i niespokojny czas. Zamieniają spokojne trwanie z Bogiem w trzymanie się jakichś schematów, regułek, starych metod. Zmieniają spotkanie z drugim człowiekiem w pustkę i izolację. To są drobne zwyczaje, tj. sprawdzanie poczty, wysyłanie smsa, bezrefleksyjne powtarzanie tego, co wszyscy powtarzają.

 

 

Rozmowa końcowa: Poświęć więcej czasu na rozmowę i razem z Jezusem zrób sobie plan Twoic hświętych przestrzeni. Zaplanuj czas na bycie w spokoju i szczerości z samym sobą, z Bogiem, z drugim człowiekiem. Przyjrzyjcie się Twoim zwyczajom i przeorganizujcie co nieco. Poproś Jezusa o uwolnieni od złych zwyczajów, odświeżenie tych ważnych.

Na zakończenie odmów: Ojcze nasz.

Przeszłe

strzalka strzalka

Przyszłe

Obecne

22-08-2021
Zwątpienie w Jezusa rodzi potępienie czy bliskość? J 6, 55. 60-69
XXI Niedziela zwykła

Wątpliwości w wierze są dla Ciebie miejscem potępienia i lęku? Takie wątpliwości sią czymś normalnym. Nie poddawaj się oskarżeniu i skorzystaj z tych trudności jak z trampoliny, do jeszcze większej bliskości i zaufania! 

Czytaj dalej
05-09-2021
Spotkanie z miłością
XXIII Niedziela zwykła

Przyprowadzili Mu głuchoniemego i prosili Go, żeby położył na niego rękę. On wziął go na bok osobno od tłumu, włożył palce w jego uszy i śliną dotknął mu języka, a spojrzawszy w niebo, westchnął i rzekł do niego: "Effatha", to znaczy: "Otwórz się". Zaraz otworzyły się jego uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo mówić.

Czytaj dalej
15-08-2021
Pragnienie nieba - Łk 1, 39-56
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Modlitwa o łaskę ufnego życia w perspektywie nieba, nawet gdy codzienność mnie nie rozpieszcza i ziemię twardo czuję pod stopami.

Czytaj dalej
19-09-2021
Co by, gdyby...
XXV Niedziela zwykła

«Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich».
Potem wziął dziecko; postawił je przed nimi i objąwszy je ramionami, rzekł do nich: «Kto przyjmuje jedno z tych dzieci w imię moje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, nie przyjmuje Mnie, lecz Tego, który Mnie posłał».

Czytaj dalej
08-08-2021
Przygotowanie do życia wiecznego
XIX Niedziela zwykła

Czyż to nie jest Jezus, syn Józefa, którego ojca i matkę my znamy?    

Czytaj dalej
29-08-2021
Twoja święta przestrzeń
XXII Niedziela zwykła

Słusznie prorok Izajasz powiedział o was, obłudnikach, jak jest napisane: Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. Ale czci Mnie na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi. Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji, dokonujecie obmywania dzbanków i kubków. I wiele innych podobnych rzeczy czynicie.

Czytaj dalej
kopertaZapisz się do newslettera
i otrzymuj cotygodniowe wprowadzenie do modlitwy

1 dodać 2 =
Zapisz

© Copyright Szkoła Kontaktu z Bogiem - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt: SkyCMS Virtual Services - Strony Internetowe