zapisz się teraz

Punkta do medytacji

PDF
2021-04-04
Punkta na dzień 4.04.21
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego J 20,1-9

4 kwietnia 2021, Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

„Kto kocha i czuje się kochany, rozumie więcej, rozumie pierwszy, rozumie głębiej” (Ermes Ronchi)

J 20,1-9

Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus miłował, i rzekła do nich: „Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono”.

 

Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka.

 

Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył. Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, które mówi, że On ma powstać z martwych.

Kontekst: Nikt jeszcze nie widział zmartwychwstałego. Uczniowie i uczennice Pana rozpoznają pierwsze znaki. 

Modlitwa przygotowawcza zwyczajna: Proś własnymi słowami o miłość, wolność, o przylgnięcie do Boga w tej modlitwie. Niech zaowocuje to postawą nieoceniania tej modlitwy jako “dobra/zła”.

Obraz: Wyobraź sobie Marię, jej oczekiwania i zastaną rzeczywistość, jak reaguje. Zobacz zmieszanie uczniów i ich “wyścig do grobu”. Zobacz to miejsce, ciszę i spokój grobu połączoną z roztrzęsieniem ludzi tam będących. 

Prośba o owoc: Proś o to, czego pragniesz... np. o doświadczenie “widzenia” Zmartwychwstałego poprzez różne znaki.

  1. Ciemność, grób i kamień

Zwróćmy uwagę na pierwsze zdanie tego fragmentu, w którym panuje jeszcze ciemność, dwa razy pada słowo „grób”, a w tle leży, choć odsunięty, to jednak wielki kamień – same przeciwności, które nie pomagają zobaczyć Jezusa. Maria Magdalena jednak idzie naprzeciw swoim przeciwnościom, za głosem serca, które kocha Oblubieńca, tęskni i ma z Nim więź nawet po śmierci. Wiele razy doświadczamy w swoim życiu ciemności, a nasze serce przytłacza kamień. Ważne jest jednak to, co wtedy robimy. Czy kręcimy się wokół siebie, wokół tego kamienia, czy podobnie jak Magdalena idziemy do innych, by szukać rozwiązania naszych problemów. Czasem dopiero w kilka osób można dojść do wielkich odkryć. A jak ty radzisz sobie z chwilami trudnymi w twoim życiu? W czasie smutku radzisz sobie sam, czy raczej szukasz pomocy? Dlaczego?

  1. Serce, rozum i znaki

Uczniowie i Maria są zaskoczeni, zmieszani, w szoku. Dlaczego nie przypomniały się im słowa Jezusa, który zapowiadał, że trzeciego dnia powstanie z martwych? Czyżby o nich kompletnie zapomnieli? Czy ich nie usłyszeli? 

Dopóki uczniowie nie zobaczyli ułożonych płócien i chusty, nie rozumieli Pisma, które mówiło, że  Jezus miał powstać z martwych. Nie mogli tego powiązać z żadnym doświadczeniem, to przekroczyło ich wyobraźnię. Aby zrozumieć Pismo i działającego Boga, potrzebujemy znaków.

Te trzy osoby: Jan, Piotr i Maria, mogą symbolizować proces dochodzenia do widzenia rzeczywistości w prawdzie, tak jak widzi ją Bóg. Chodzi o patrzenie razem z Nim, współodczuwanie, jedność. Dopiero Jan “ujrzał i uwierzył” - odkrył sens tych znaków i wydarzeń. Potrzebne są jednak i przeżywane uczucia, podejście rozumowe, Kościół, miłość i Duch by w końcu całym sobą ujrzeć i uwierzyć. Patrz na tych wszystkich ludzi, ich zmagania. Zobacz proces w którym prowadzi ich Bóg. Z kim najbardziej się utożsamiasz? Pobądź z tą osobą w tej trudnej sytuacji.

  1. Zmartwychwstały a moja wiara

Choć Jezus nie pojawia się osobiście w tym fragmencie, wiele szczegółów mówi o Jego obecności: „wczesny ranek”, „odsunięty kamień”,  „zabrano Pana”, „leżące płótna”, „ujrzał i uwierzył”. Choć jest głównym bohaterem Ewangelii, jak również i tej sceny, On jednak nie od razu jest widoczny. Dlaczego tak jest? Pewnie się do końca nie dowiemy, ale pozostaje zaufanie Bogu. Jezus jest nauczycielem - prowadzi do głębi, zrozumienia, wiary i doświadczenia. Popatrz na tę scenę jeszcze raz. Zobacz co się w tobie rodzi i próbuj otwierać się na zaufanie, że Bóg nad tym wszystkim czuwa. W jakim momencie jesteś w relacji z Jezusem – twoim nauczycielem? Pozwól sobie patrzeć na różne znaki i daj czas, aby Duch Święty odkrywał ich sens.

Rozmowa końcowa: Porozmawiaj ze Zmartwychwstałym o tym, co przychodziło do ciebie na modlitwie.

Na zakończenie odmów: Ojcze nasz.

 

Przeszłe

strzalka strzalka

Przyszłe

Obecne

28-03-2021
Łagodny Król okazuje pokorę Mt 21, 1-11
Niedziela Palmowa

Jezus szybkim i zdecydowanym krokiem zmierza do Jerozolimy, wyprzedzając przy tym swoich uczniów i mając pełną świadomość, że nadeszła Jego godzina… (zob. Mk 10, 32-34)

Czytaj dalej
05-04-2021
Mt 28,8-15
Poniedziałek Wielkanocny

Przyglądaj się, w jaki sposób Zmartwychwstały Pan wypełnia misję pocieszania swoich przyjaciół...

 

Czytaj dalej
21-03-2021
Wszyscy umierają, ale nie każdy żyje naprawdę. J 12, 20-33
V Niedziela Wielkiego Postu

Jezus jest w drodze na swoją mękę. Następuje Jego uroczysty wjazd do Jerozolimy i niektórzy z uczestników chcą się z Nim spotkać. Jezus zaprasza uczniów do towarzyszenia Mu i pójścia tą samą drogą.

Czytaj dalej
11-04-2021
Jezus przychodzi mimo zamkniętych drzwi (J 20, 19-31)
II niedziela wielkanocna czyli Miłosierdzia Bożego

Uczniowie prawdopodobnie nie dali wiary słowom Marii Magdaleny i innych kobiet, które spotkały Zmartwychwstałego przy pustym grobie, dlatego Jezus przychodzi do nich osobiście, krusząc zamknięte wrota ich serc...

Czytaj dalej
14-03-2021
Jesteśmy zbawieni łaską przez wiarę J 3, 14-21
IV niedziela Wielkiego Postu

W czasie wędrówki przez pustynię Bóg nakazał Mojżeszowi sporządzić miedzianego węża, żeby pokazać Izraelitom, że znak przekleństwa dzięki łasce Bożej może stać się znakiem zbawienia (Lb 21, 4-9). Chrystus został wywyższony na krzyżu, który był przejawem hańby, a stał się symbolem miłości…

Czytaj dalej
18-04-2021
Łk 24, 35-48
III niedziela wielkanocna

Po swoim zmartwychwstaniu Jezus ma ciało, którego można dotknąć, ale jest ono już inne, przemienione... Rany, których doznał w czasie męki wciąż są widoczne (dzięki nim uczniowie są wstanie rozpoznać Pana), ale już nie krwawią i nie bolą…

Czytaj dalej
04-04-2021
Punkta na dzień 4.04.21
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego J 20,1-9

„Kto kocha i czuje się kochany, rozumie więcej, rozumie pierwszy, rozumie głębiej” (Ermes Ronchi). Nikt jeszcze nie widział Zmartwychwstałego. Uczniowie i uczennice Pana rozpoznają pierwsze znaki. Rozpoznaj Jezusa razem z nimi.

Czytaj dalej
kopertaZapisz się do newslettera
i otrzymuj cotygodniowe wprowadzenie do modlitwy

1 dodać 2 =
Zapisz

© Copyright Szkoła Kontaktu z Bogiem - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt: SkyCMS Virtual Services - Strony Internetowe