zapisz się teraz

Punkta do medytacji

PDF
2021-07-11
Wskazówki w głoszeniu Ewangelii
XV Niedziela zwykła

Jezus przywołał do siebie Dwunastu i zaczął rozsyłać ich po dwóch. Dał im też władzę nad duchami nieczystymi. I przykazał im, żeby nic z sobą nie brali na drogę prócz laski: ani chleba, ani torby, ani pieniędzy w trzosie. "Ale idźcie obuci w sandały i nie wdziewajcie dwóch sukien". I mówił do nich: "Gdy do jakiego domu wejdziecie, zostańcie tam, aż stamtąd wyjdziecie. Jeśli w jakimś miejscu was nie przyjmą i nie będą was słuchać, wychodząc stamtąd strząśnijcie proch z nóg waszych na świadectwo dla nich". Oni więc wyszli i wzywali do nawrócenia. Wyrzucali też wiele złych duchów oraz wielu chorych namaszczali olejem i uzdrawiali. Mk 6, 7-13

 

Modlitwa przygotowawcza: Panie proszę Cię, naucz mnie zostawiać swoje pomysły i problemy, abym mógł trwać przy Tobie w trakcie modlitwy.

Obraz: Przypomnij sobie jedną z sytuacji, w trakcie której próbowałeś ewangelizować.

Prośba: Aby Duch Święty pomógł mi mądrze przekazywać Dobrą Nowinę.

 

1. Kruchość

Jezuici na początku pobytu w zakonie mają tzw. próbę pielgrzymią, w trakcie której podróżują kilkanaście dni do określonego miejsca np. do Częstochowy. Co jest szczególne w tej próbie, to brak pieniędzy, zapasów jedzenia, a dodatkowo anonimowość – nie przyznajemy się do bycia jezuitami, jeśli nie ma takiej potrzeby, aby nie ułatwiać sobie znajdowania noclegu. To ma uczyć wolności i sprawia, że przestaje się rachować, planować, przygotowywać, bo nie można już polegać na tym co się ma, ale wyłącznie na innych. Ta kruchość, a więc przyjęcie postawy, w której jesteśmy w pewien sposób zależni od innych, wydaje się być istotna w głoszeniu Ewangelii. Wtedy możemy do nich dotrzeć, bo nie towarzyszy już nam pokusa bycia lepszym, czy mądrzejszym. To pierwszy warunek bycia skutecznym w dzieleniu się wiarą. Tylko, czy jesteśmy na to gotowi? Czy choć raz w naszym życiu zaczynaliśmy głoszenie Dobrej Nowiny właśnie od takiej postawy?

2. Zostać

Warto zwrócić uwagę na słowa „zostańcie tam, aż stamtąd wyjdziecie”. Jezusowi może zwracać uwagę na to, aby się zbyt wcześnie nie poddawać. Gdy nie widać efektów, to łatwo pójść za myślą, że może lepiej zrobić coś innego, bardziej skutecznego. Ale tutaj trzeba raczej trwać z determinacją. Nie szukać zaspokojenia swojej potrzeby szybkiej satysfakcji, ale pamiętać, że nie to jest celem spotkania. Inną interpretacją tych słów jest taka, że może trzeba po prostu tam być, a nie myśleć o tym, co będzie za chwilę, czy co jeszcze innego zrobić, ale po prostu dobrze wykorzystać dany czas. Być w danym miejscu na 100%. Warto zastanowić się, która z interpretacji jest nam bliższa, jaki jest nasz błąd w przekazywaniu Dobrej Nowiny.

3. Nic na siłę

Ostatnie wezwanie jest proste – „nic na siłę”. Jeśli nie udało Wam się nic przekazać, go może po prostu ludzie, których spotkaliście, nie są jeszcze gotowi. Nie ma chyba nic gorszego, w kontekście przekazywania wiary, niż działanie z agresją, chęć przekonania na siłę drugiej osoby, że powinna zrobić to i to. To częsty błąd rodziców, którzy poprzez swoją zbytnią chęć pomocy dzieciom, robią im krzywdę, zrażając ich do Kościoła. Warto zadać sobie wtedy pytanie, na ile ja bym chciał być zmuszonym do zmiany, zostawienia tego, co teraz wydaje mi się słuszne. To prosty test.

Trzeba trwać w napięciu – z jednej strony powinniśmy mieć nieustanną gotowość do dzielenia się wiarą, a z drugiej szacunek dla wolności drugiego człowieka. Życie Jezusa nie było pozbawione napięć, więc nasza droga też będzie podobna.

 

Rozmowa końcowa: Z Jezusem o tym jak dziś mogę zacząć głosić Ewangelię.

Na zakończenie odmów: Ojcze nasz…

Przeszłe

strzalka strzalka

Przyszłe

Obecne

27-06-2021
Mówię ci: wstań! Mk 5, 21-43
XIII Niedziela zwykła

Jair został dotknięty wielkim dramatem. Jego córka jest śmiertelnie chora. Zrozpaczony ojciec podejmuje decyzję – idzie odszukać jedyną osobę, która może pomóc jego córce - Jezusa z Nazaretu.

Pomyśl, co jest teraz twoim największym problemem ...

Czytaj dalej
18-07-2021
Wypasione owce
XVI Tydzień zwykły

Przyjrzę się swojemu planowi dnia, tygodnia. Czy jest w nim miejsce na relaks, wyciszenie, zatrzymanie?

Czytaj dalej
23-05-2021
Dz 2, 1-11
Niedziela Zesłania Ducha Świętego

Duch Święty uwielbia zaskoczenia. Jest Duchem Miłości Ojca i Syna, a w miłości nie ma żadnego przymusu, bo “gdzie jest Duch Pański - tam wolność” (zob. 2 Kor 3, 17). Czasem pozwala się rozpoznać w szmerze łagodnego powiewu (zob. 1 Krl 9, 11-13), a innym razem poprzez uderzenie gwałtownego wiatru. Jednak za każdym, czyni wszystko nowe...

Czytaj dalej
25-07-2021
Błogosławieństwo
XVII Tydzień zwykły

 Szedł za Nim wielki tłum, bo widziano znaki, jakie czynił dla tych, którzy chorowali. 

Czytaj dalej
02-05-2021
J 15, 1-8
V niedziela wielkanocna

To już piąta niedziela wielkanocna... Nie jest łatwo doświadczyć radości zmartwychwstania, a co dopiero trwać w niej przez dłuższy czas. Na przykładzie krzewu winorośli możesz zobaczyć, co robić, a czego unikać, żeby Duch Jezusa, niczym życiodajny sok, przepływał przez ciebie i umożliwiał ci życie w obfitości...

Czytaj dalej
01-08-2021
Źródło
XVIII Niedziela Zwykła

Rozczarowujemy się wtedy, kiedy jakąś rzecz położymy w miejscu Boga. Dajemy jej zadanie niemożliwe do udźwignięcia, bo nasze najgłębsze pragnienia, chcą jedynie samego Boga ...

Dzisiejsze wprowadzenie w modlitwę jest dość nietypowe i jest bardziej zachętą do kontemplacji w duchu Lectio divina. 

Czytaj dalej
11-07-2021
Wskazówki w głoszeniu Ewangelii
XV Niedziela zwykła

Jezus przywołał do siebie Dwunastu i zaczął rozsyłać ich po dwóch. Dał im też władzę nad duchami nieczystymi. I przykazał im, żeby nic z sobą nie brali na drogę prócz laski: ani chleba, ani torby, ani pieniędzy w trzosie.

Czytaj dalej
kopertaZapisz się do newslettera
i otrzymuj cotygodniowe wprowadzenie do modlitwy

1 dodać 2 =
Zapisz

© Copyright Szkoła Kontaktu z Bogiem - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt: SkyCMS Virtual Services - Strony Internetowe