zapisz się teraz

Punkta do medytacji

PDF
2015-03-15
Rozmowa z Nikodemem
IV niedziela Wielkiego Postu

Jezus powiedział do Nikodema: "Jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak potrzeba, by wywyższono Syna Człowieczego, aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne. Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony. Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu; a kto nie wierzy, już został potępiony, bo nie uwierzył w imię Jednorodzonego Syna Bożego. A sąd polega na tym, że światło przyszło na świat, lecz ludzie bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło: bo złe były ich uczynki. Każdy bowiem, kto się dopuszcza nieprawości, nienawidzi światła i nie zbliża się do światła, aby nie potępiono jego uczynków. Kto spełnia wymagania prawdy, zbliża się do światła, aby się okazało, że jego uczynki są dokonane w Bogu".(J 3, 14-21)

Początek modlitwy: uświadom sobie, że stoisz w obecności Boga, że właśnie z Nim się spotykasz. Bóg na Ciebie patrzy, jest otwarty na słowa i myśli jakie do Niego kierujesz.

Modlitwa przygotowawcza: poproś Boga o łaskę, żeby wszystkie twoje moje zamiary, decyzje i wszystko to co będziesz robić,  skierowane było wyłącznie ku Jego służbie i chwale.

Obraz: wyobraź sobie spotkanie Jezusa z Nikodemem - faryzeusz przychodzi w nocy do Jezusa i podejmuje z nim rozmowę.  Mimo zmęczenia, słucha z zainteresowaniem, z wielkim przejęciem zadaje pytania, a Jezus na nie spokojnie odpowiada.

Prośba: abym potrafił dostrzegać w Jezusie Boga, który umarł i zmartwychwstał dla mojego zbawienia.

1. Oryginalny Faryzeusz

Dzisiejsza Ewangelia jest fragmentem zapisu rozmowy Jezusa z Nikodemem. Był on jednym z faryzeuszów, członkiem grupy religijnej, której Jezus często wypominał pewne braki i nadużycia jakich się dopuszczali. Oryginalność Nikodema polegała na dostrzeżeniu w Jezusie kogoś więcej niż tylko ciekawego mówcy, czy samozwańczego proroka. Nie miał On jednak zbyt wiele odwagi, by tę oryginalność publicznie pokazywać. Zafascynowany nauką Jezusa, targany ciekawością przychodzi do Niego w mroku nocy, z dala od potencjalnych świadków.

- Kim dla mnie jest Jezus? Co intryguje mnie w nauce Jezusa? O co bym go zapytał(a) przy najbliższej okazji?

2. Lęk Nikodema

W postawie Nikodema bardzo łatwo jest dostrzec samego siebie. Często nie mam odwagi by przyznać się że jestem człowiekiem wierzącym, i podobnie jak Nikodem, wolę przyznawać się do Jezusa w ciemności nocy, z dala od ludzkich oczu i pytań mogących mi zaszkodzić.

- Czy mam odwagę przyznawać się do swojej wiary? Czego się boję, w chwilach w których nie przyznaję się do swojej wiary? Jakie są moje spotkania z Jezusem – jaka jest moja modlitwa czy przystępowanie do sakramentów?

3. Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił

Znak krzyża wywołuje różne emocje. W czasach Chrystusa był symbolem hańby, a dzisiaj bardzo często jest powodem różnych konfliktów. Jednak zawsze patrząc na krzyż, chrześcijanie widzą znak nadziei. Bóg uniżył samego siebie, pozwolił się przybić do krzyża, aby przywrócić nam utraconą godność dzieci Bożych. Jezus nie chce nikogo potępić, ale każdego chce zbawić, gdyż tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne.

- Jakie emocje wywołuje we mnie krzyż? Czy mam krzyż w swoim pokoju, w domu w którym mieszkam? Czy wierzę w życie wieczne? Czy pragnę tego życia?

Rozmowa końcowa: Wszystkie uczucia, pragnienia i myśli jakie zrodziły się w czasie medytacji, powierzę Jezusowi. Porozmawiam z Nim tak otwarcie jak Nikodem, jak uczeń ze swym Mistrzem.

Ojcze Nasz…

Przeszłe

strzalka strzalka

Przyszłe

Obecne

08-03-2015
Co się dzieje?
III niedziela Wielkiego Postu

Jakim znakiem wykażesz się wobec nas, skoro takie rzeczy czynisz? Jezus dał im taką odpowiedź: Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo. Powiedzieli do Niego Żydzi: Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni?

Czytaj dalej
22-03-2015
Pozwól sobie umrzeć
V niedziela Wielkiego Postu

Ten, kto kocha swoje życie, traci je, a kto nienawidzi swego życia na tym świecie, zachowa je na życie wieczne. A kto by chciał Mi służyć, niech idzie na Mną, a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa. A jeśli ktoś Mi służy, uczci go mój Ojciec.

Czytaj dalej
22-02-2015
Pusto we mnie!
I niedziela Wielkiego Postu

Zaraz też Duch wyprowadził Go na pustynię. Czterdzieści dni przebył na pustyni, kuszony przez szatana. żył tam wśród zwierząt, aniołowie zaś usługiwali Mu. Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.

Czytaj dalej
29-03-2015
Droga Króla
Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej

Zaraz wczesnym rankiem arcykapłani wraz ze starszymi i uczonymi w Piśmie i cała Wysoka Rada powzięli uchwałę. Kazali Jezusa związanego odprowadzić i wydali Go Piłatowi.  Piłat zapytał Go: «Czy Ty jesteś królem żydowskim?» Odpowiedział mu: «Tak, Ja nim jestem».

Czytaj dalej
15-02-2015
Motywacje Jezusa
VI niedziela zwykła

Pewnego dnia przyszedł do Jezusa trędowaty i upadając na kolana, prosił Go: Jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić. Zdjęty litością, wyciągnął rękę, dotknął go i rzekł do niego: Chcę, bądź oczyszczony! Natychmiast trąd go opuścił i został oczyszczony.

Czytaj dalej
02-04-2015
Brudne nogi apostołów
Wielki Czwartek

Było to przed Świętem Paschy. Jezus widząc, że nadeszła Jego godzina przejścia z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował. [...]Wstał od wieczerzy i złożył szaty. A wziąwszy prześcieradło im się przepasał. Potem nalał wody do miednicy. I zaczął umywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany.

Czytaj dalej
15-03-2015
Rozmowa z Nikodemem
IV niedziela Wielkiego Postu

Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony. Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu; a kto nie wierzy, już został potępiony...

Czytaj dalej
kopertaZapisz się do newslettera
i otrzymuj cotygodniowe wprowadzenie do modlitwy

1 dodać 2 =
Zapisz

© Copyright Szkoła Kontaktu z Bogiem - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt: SkyCMS Virtual Services - Strony Internetowe