Punkta do medytacji
Aby doświadczyć wolności
XIV niedziela zwykła
W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie. Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn, i ten, komu Syn zechce objawić. Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie. (Mt 11,25-30)
Na początku modlitwy uświadom sobie, że stajesz w obecności Boga i z Nim się spotykasz. Uświadomię sobie moją obecność w tym pokoju… Wrażenia, których doznaję w moim ciele… dotyk odzieży, którą noszę na sobie… krzesło, na którym siedzę… Wsłucham się w dźwięki wokół mnie… i w mój oddech… Zwrócę również uwagę na to, że żyję…
Modlitwa przygotowawcza: prosić Pana, Boga naszego, aby wszystkie moje pragnienia, decyzje i czyny były w sposób czysty skierowane ku Jego chwale.
Zaangażowanie wyobraźni: Wyobrażę sobie roślinę lub zwierzę żyjące w pełni… Pomyślę o jakiejś osobie żyjącej w pełni… Jakie cechy znajduję w tej osobie?... Co dla mnie znaczy żyć w pełni?...
Prośba do tej modlitwy: o życie w wolności od lęku.
Jedno jest pewne: pełnia życia zakłada wyrzeczenie się własnej przeszłości i własnej przyszłości.
Przeszłość. Wczoraj.
Nie mogę żyć w pełni, jeśli przywiązuję się do wczorajszego dnia, ponieważ jest on już wspomnieniem, wytworem umysłu. Nie jest rzeczywistością. Tak więc żyć dniem wczorajszym, to znaczy być martwym.
Dlatego muszę się pożegnać z minionymi dniami z moją skłonnością do życia w przeszłości.Jednym ze sposobów życia w przeszłości jest podtrzymywanie urazów i żalów.
Jako pierwszy krok w kierunku bycia całkowicie w teraźniejszości sporządzę listę osób, do których czuję urazy… Każdej z nich ogłoszę amnestię, udzielę przebaczenia i pozwolę odejść w pokoju…
Przebaczenie nie będzie jednak prawdziwe, jeśli uważam, że tylko inni ponoszą winę a ja jestem nieskalany. Muszę się uznać za współodpowiedzialnego z każdym, kto mnie obraził, współodpowiedzialnego za każdą obrazę, której stałem się ofiarą…
Trudno przebaczyć osobie, od której doznaną obrazę uważam wyłącznie za zło. Faktem jest przecież, że ta obraza przyniosła mi również dobro. Osoba ta okazała się narzędziem, którym posłużył się Bóg, by obdarzyć mnie łaską, tak jak Judasz był narzędziem, którym Bóg się posłużył, by udzielić swojej łaski całej ludzkości i Jezusowi Chrystusowi.
Jeśli mam zamiar porzucić życie przeszłością, muszę wyrzec się żalów, tak samo zdecydowanie, jak wyrzekłem się urazów. To, co uważam za stratę: moje upadki, moje błędy, moje słabości, brak możliwości w życiu, moje tak zwane „złe doświadczenia” - na wszystko to muszę nauczyć się patrzeć, jak na błogosławieństwa. W tańcu życia wszystko bowiem współtworzy nasze dobro.
Uwolniwszy się od żalów i urazów, uwolnię się również od moich „dobrych doświadczeń”.
Doświadczenia, jak i dobra ziemskie, dają się gromadzić. I jeśli się do nich przywiążę, będę nadal żył w przeszłości. Tak więc mówię: „Żegnajcie” - osobom, miejscom, zajęciom, rzeczom…, które nagromadziłem w przeszłości. Nigdy się już nie spotkamy, bo jeżeli kiedyś wrócę do nich, one już będą inne i ja będę inny. Wszystko się odmieni. Tak więc żegnajcie… Dziękuję… i żegnajcie…
Rozstałem się więc ze wszystkim, co było wczoraj. Teraz muszę się wyzwolić od tego, co będzie jutro. Bo przyszłość – podobnie jak przeszłość – jest zwykłym wytworem rozumu – i żyć w niej – znaczy być umarłym dla tego, co jest tu i teraz.
Wyrzekam się więc mojej zachłanności i wszelkiej ambicji, i chęci zdobywania, osiągania czegoś, bycia kimś w przyszłości… Życie to nie jutro. Życie to dziś. Podobnie miłość… i Bóg… i szczęście…
Pomyślę o rzeczach, których chciwie pożądam, co do których mam zamiary na jutro, i wyobrażę sobie, że oddalam je od siebie… Doświadczam ogromnej ulgi, bo gdy uwalniam się od mojej zachłanności, wyzwalam się z niewoli lęku i czuję się wolny, by żyć. Poświęcę parę chwil na doświadczenie tej ulgi i tej wolności…
Wyzwoliwszy się od przeszłości i przyszłości, wkraczam w teraźniejszość, by doświadczyć życia takiego, jakie ono jest obecnie, bo życie wieczne jest teraz, bo życie wieczne jest tutaj. Wsłucham się w dźwięki wokół mnie… Uświadomię sobie mój wdech i wydech… i moje ciało… by być całkowicie – jak to tylko możliwe – w teraźniejszości…
Rozmowa końcowa: Przeprowadzę rozmowę z Jezusem o tym, co się działo na tej modlitwie i jakie owoce z niej wynoszę.
Na zakończenie odmówię:
Zabierz, Panie, i przyjmij całą moją wolność,
pamięć moją, mój rozum i całą moją wolę,
wszystko, co mam i co posiadam.
Ty mi to, Panie, dałeś, Tobie to Panie oddaję.
Wszystko jest Twoje.
Rozporządzaj tym według Twojej woli.
Daj mi jedynie miłość Twoją i łaskę,
a to mi wystarczy.
U Źródeł - Anthony de Mello
Przeszłe
Przyszłe
Obecne
Zauważ anioły!
Uroczystość Apostołów Piotra i Pawła
W owych dniach Herod zaczął prześladować niektórych członków Kościoła. Ściął mieczem Jakuba, brata Jana, a gdy spostrzegł, że to spodobało się Żydom, uwięził nadto Piotra. A były to dni Przaśników. Kiedy go pojmał, osadził w więzieniu i oddał pod straż czterech oddziałów, po czterech żołnierzy każdy, zamierzając po Święcie Paschy wydać go ludowi.
Chrystus - dawca prawdy
XVI Niedziela zwykła
Jezus opowiedział tłumom tę przypowieść: Królestwo niebieskie podobne jest do człowieka, który posiał dobre nasienie na swej roli. Lecz gdy ludzie spali, przyszedł jego nieprzyjaciel, nasiał chwastu między pszenicę i odszedł. A gdy zboże wyrosło i wypuściło kłosy, wtedy pojawił się i chwast.
Nie bój się
XII niedziela zwykła
Jezus powiedział do swoich apostołów: Nie bójcie się ludzi. Nie ma bowiem nic zakrytego, co by nie miało być wyjawione, ani nic tajemnego, o czym by się nie miano dowiedzieć. Co mówię wam w ciemności, powtarzajcie na świetle, a co słyszycie na ucho, rozgłaszajcie na dachach! Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą.
Jakie są Twoje pragnienia?
XVII niedziela zwykła
Królestwo niebieskie podobne jest do skarbu ukrytego w roli. Znalazł go pewien człowiek i ukrył ponownie. Uradowany poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił tę rolę. Dalej, podobne jest królestwo niebieskie do kupca, poszukującego pięknych pereł. Gdy znalazł jedną drogocenną perłę, poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił ją.
Tak Bóg umiłował świat!
Uroczystość Trójcy Przenajświętszej
Jezus powiedział do Nikodema: Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony. Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu;
Bóg małe czyni wielkim
XVIII niedziela zwykła
Gdy Jezus usłyszał o śmierci Jana Chrzciciela, oddalił się stamtąd w łodzi na miejsce pustynne, osobno. Lecz tłumy zwiedziały się o tym i z miast poszły za Nim pieszo. Gdy wysiadł, ujrzał wielki tłum. Zlitował się nad nimi i uzdrowił ich chorych. A gdy nastał wieczór...
Aby doświadczyć wolności
XIV niedziela zwykła
Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie.