zapisz się teraz

Punkta do medytacji

PDF
2020-08-09
RĘKĄ, KTÓRA RATUJE...
XIX NIEDZIELA ZWYKŁA

Gdy tłum został nasycony, zaraz Jezus przynaglił uczniów, żeby wsiedli do łodzi i wyprzedzili Go na drugi brzeg, zanim odprawi tłumy. Gdy to uczynił, wyszedł sam jeden na górę, aby się modlić. Wieczór zapadł, a On sam tam przebywał. Łódź zaś była już o wiele stadiów oddalona od brzegu, miotana falami, bo wiatr był przeciwny. Lecz o czwartej straży nocnej przyszedł do nich, krocząc po jeziorze. Uczniowie, zobaczywszy Go kroczącego po jeziorze, zlękli się myśląc, że to zjawa, i ze strachu krzyknęli. Jezus zaraz przemówił do nich: «Odwagi! To Ja jestem, nie bójcie się!» Na to odezwał się Piotr: «Panie, jeśli to Ty jesteś, każ mi przyjść do siebie po wodzie!» A On rzekł: «Przyjdź!» Piotr wyszedł z łodzi, i krocząc po wodzie, podszedł do Jezusa. Lecz na widok silnego wiatru uląkł się i gdy zaczął tonąć, krzyknął: «Panie, ratuj mnie!» Jezus natychmiast wyciągnął rękę i chwycił go, mówiąc: «Czemu zwątpiłeś, małej wiary?» Gdy wsiedli do łodzi, wiatr się uciszył. Ci zaś, którzy byli w łodzi, upadli przed Nim, mówiąc: «Prawdziwie jesteś Synem Bożym». (Mt 14, 22-33)

Prośba: O wytrwałość w modlitwie i ufność w chwilach trudnych doświadczeń 

Obraz: Jezus wyciągający do mnie dłoń w niebezpieczeństwie

  1. Modlitwa Jezusa

Nieprzypadkowo ten fragment ewangelii rozpoczyna się obrazem Jezusa modlącego się w odosobnieniu. Całe nasze życie duchowe, nasza siła, bierze się z modlitwy. Jezus - nawet On! - nie jest tutaj wyjątkiem.

Pomimo cudów jakich może nieraz jesteśmy świadkami, wydarzeń potwierdzających nasze intuicje i działania, musimy oddać się modlitwie. Potrzebujemy Bożej obecności i Bożego światła, by rozważyć jego moc jaką przejawia wobec ludzi.

Wydaje się nam, że wielcy ludzie z ich wielkimi sukcesami zawdzięczają wszystko tylko sobie, swojej inteligencji i zaradności. Tak bywa. To prawda. Przynajmniej do jakiegoś czasu.

  1. Każ mi przyjść do siebie.

Możemy się tylko domyślać o czym rozmawiali uczniowie w łodzi, ale z pewnością tematem było cudowne rozmnożenie chleba, którego byli świadkami. Wydarzenie spektakularne! Wyraźny znak mesjańskiego posłania Jezusa. Co za król, z którym ani lud, ani wojsko już nigdy nie zaznają głodu!  - Możliwe, że byli u szczytu fascynacji mocą Jezusa. Jezus jako “zjawa” burzy ich wyobrażenia, mąci spokój, przeraża ich.

Postawa Piotra pokazuje, że we współpracy z Bogiem można osiągnąć wiele. Żywa imienia Bożego. Chce być bliżej Jezusa. Jednak kiedy przychodzą przeciwności załamuje się. Zapomina, że to nie on idzie po wodzie sam z siebie, ale że to moc Jezusa obecnego przy nim to sprawia.

  1. Panie, ratuj!

Krzyk i prośba o pomoc były odruchową (i jak najbardziej prawidłową) reakcją Piotra. Szkoda, że nie to również dla nas “reakcja odruchowa” kiedy znajdujemy się w tarapatach. Zadziwiające jest, jak potrafimy udawać, że nie toniemy w naszych kłopotach; że te wodne akrobacje są chwilowe, że to na próbę, to wszystko jest wliczone w koszta… Nie, naprawdę Jezu, ja sam muszę sobie z tym jakoś poradzić. Kiedy mam kłopoty, tak w życiu osobistym,  zawodowym czy duchowym najgorsze co mogę zrobić to udawać, że problem nie istnieje. Ile masz w sobie pokory, by przyjść do Jezusa ze swoimi problemami i krzyczeć do niego “Panie, ratuj!”?

Rozmowa końcowa: Porozmawiaj z Jezusem, lub z którymś z Apostołów obecnych w łodzi, o tym jak ty postępujesz wobec pojawiających się w twoim życiu problemów.

Przeszłe

strzalka strzalka

Przyszłe

Obecne

02-08-2020
Bóg małe czyni wielkim
XVIII niedziela zwykła

Jezus im odpowiedział: «Nie potrzebują odchodzić; wy dajcie im jeść»

Czytaj dalej
16-08-2020
Pokora, która zawsze zwycięży
XX Niedziela zwykła

O niewiasto wielka jest twoja wiara; niech ci się stanie, jak chcesz!

Czytaj dalej
26-07-2020
Gdzie jest twój skarb?
XVII Niedziela zwykła

"Królestwo niebieskie podobne jest do skarbu ukrytego"

Czytaj dalej
23-08-2020
Pokochać słabych i nieodpowiedzialnych
XXI Niedziela zwykła

Jak jest twoja miłość do wspólnoty parafialnej? Może wymaga naprawy? 

Czytaj dalej
19-07-2020
Bóg daje czas
XVI NIEDZIELA ZWYKŁA

«Chcesz więc, żebyśmy poszli i zebrali go?» A on im odrzekł: «Nie, byście zbierając chwast nie wyrwali razem z nim i pszenicy.

Czytaj dalej
30-08-2020
Nie myślisz o tym, co Boże
XXII Niedziela zwykła

 Nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie...

Czytaj dalej
09-08-2020
RĘKĄ, KTÓRA RATUJE...
XIX NIEDZIELA ZWYKŁA

Kiedy nie wiesz co robić w chwilach, które Cię przewracają. Módl się słowami - Jezu, ratuj...  

Czytaj dalej
kopertaZapisz się do newslettera
i otrzymuj cotygodniowe wprowadzenie do modlitwy

1 dodać 2 =
Zapisz

© Copyright Szkoła Kontaktu z Bogiem - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt: SkyCMS Virtual Services - Strony Internetowe