zapisz się teraz

Punkta do medytacji

PDF
2022-07-24
Wrócić do początku
XVII niedziela zwykła

 

Jezus, przebywając w jakimś miejscu, modlił się, a kiedy skończył, rzekł jeden z uczniów do Niego: «Panie, naucz nas modlić się, tak jak i Jan nauczył swoich uczniów».

A On rzekł do nich: «Kiedy będziecie się modlić, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto przeciw nam zawini; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie».

Dalej mówił do nich: «Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: „Przyjacielu, pożycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przybył do mnie z drogi, a nie mam co mu podać”. Lecz tamten odpowie z wewnątrz: „Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci są ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie”. Powiadam wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu jego natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje.

I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a zostanie wam otworzone. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu zostanie otworzone. Jeżeli któregoś z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, to o ileż bardziej Ojciec z nieba udzieli Ducha Świętego tym, którzy Go proszą».

Modlitwa przygotowawcza zwyczajna:  Spraw Panie, aby wszystkie moje myśli, pragnienia, decyzje i czyny były skierowane ku większej Twojej służbie i chwale. 

Obraz: Przyjrzyj się dokładnie twarzom ludzi, którzy nauczyli Ciebie modlitwy.

Prośba: Żeby mieć odwagę prosić Boga o to co naprawdę ważne

  1. Panie, naucz nas się modlić

W tym prostym zdaniu skierowanym przez uczniów do Jezusa wybrzmiewają dwie bardzo ważne rzeczy. Pierwsza z nich to taka, że uczniom zależy na modlitwie, że nie jest to dla nich obojętne. Druga to, że skoro skierowali do Jezusa taką prośbę to może oznaczać, że podejmują jakieś próby modlitwy, ale te próby ich nie zadowalają. A jak jest u Ciebie ? Czy prosisz Jezusa, aby to właśnie On nauczył Ciebie, jak się modlić?

  1. Determinacja

Jezus podkreśla w tym fragmencie, jak ważna jest determinacja i konsekwencja w naszej drodze wiary. Prośmy go, ale o sprawy które dla naszego życia są kluczowe i ważne, nie profanujmy tej relacji banalnymi prośbami. Zobacz determinację Jezusa w jego drodze. Determinacja która zaprowadziła go na krzyż, ale Jemu naprawdę zależało. Nie był obojętny.

  1. Spełnienie Obietnicy

Jezus zapewnia, że jeśli ktoś prosi Ojca o cokolwiek to się spełni, jest to bardzo odważne stanowisko Jezusa i budzące w człowieku jakiś opór, bo przecież kiedyś prosiłem, a to się nie stało. Kluczem do życia pełnią jest wdzięczność. Może czasami warto coś docenić, a nie ciągle prosić. Może się okazać, że obietnica Boga się spełniła, ale ja jej nie zauważyłem bo ciągle byłem skupiony na proszeniu o coś.

Rozmowa końcowa: Porozmawiaj z Jezusem jak przyjaciel z przyjacielem

Zakończ: Ojcze nasz...

Przeszłe

strzalka strzalka

Przyszłe

Obecne

10-07-2022
O istocie dobrych uczynków
XV Niedziela Zwykła

«Któryż z tych trzech okazał się, według twego zdania, bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?» On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź, i ty czyń podobnie».

Czytaj dalej
03-07-2022
Konieczność, specyfika i horyzont naszej misji
XIV Niedziela Zwykła

Jezus wyznaczył jeszcze innych siedemdziesięciu dwu uczniów i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał. Powiedział też do nich: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało...

Czytaj dalej
26-06-2022
Żyć pełnią nie jest łatwo
XIII Niedziela Zwykła

Poznaj różne osoby, które chciały pójść za Jezusem, ale coś je zatrzymywało. Niech spotkanie z nimi pomoże Ci dotknąć prawdy o tobie i twoim sercu. 

Czytaj dalej
24-07-2022
Wrócić do początku
XVII niedziela zwykła

,,Panie, naucz nas modlić się,
tak jak i Jan nauczył swoich uczniów". 

Czytaj dalej
kopertaZapisz się do newslettera
i otrzymuj cotygodniowe wprowadzenie do modlitwy

1 dodać 2 =
Zapisz

© Copyright Szkoła Kontaktu z Bogiem - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt: SkyCMS Virtual Services - Strony Internetowe