zapisz się teraz

Punkta do medytacji

PDF
2020-09-27
Celnicy i nierządnice wchodzą przed wami do królestwa niebieskiego
XXVI Niedziela Zwykła

Jezus powiedział do arcykapłanów i starszych ludu: Co myślicie? Pewien człowiek miał dwóch synów. Zwrócił się do pierwszego i rzekł: Dziecko, idź dzisiaj i pracuj w winnicy! Ten odpowiedział: Idę, panie!, lecz nie poszedł. Zwrócił się do drugiego i to samo powiedział. Ten odparł: Nie chcę. Później jednak opamiętał się i poszedł. Któryż z tych dwóch spełnił wolę ojca? Mówią Mu: Ten drugi. Wtedy Jezus rzekł do nich: Zaprawdę, powiadam wam: Celnicy i nierządnice wchodzą przed wami do królestwa niebieskiego. Przyszedł bowiem do was Jan drogą sprawiedliwości, a wyście mu nie uwierzyli. Celnicy zaś i nierządnice uwierzyli mu. Wy patrzyliście na to, ale nawet później nie opamiętaliście się, żeby mu uwierzyć. (Mt 21,28-32)

Modlitwa przygotowawcza: W modlitwie przygotowawczej należy Boga, naszego Pana, prosić o łaskę, żeby wszystkie moje zamiary, czyny i prace skierowane były wyłącznie ku służbie i chwale Jego Boskiego Majestatu. [ĆD 46]

Obraz: Zobacz historię ukazaną w Ewangelii.

Prośba: Proś o to czego chcesz !

1. Poczucie synostwa
Przypowieść opowiedziana przez Jezusa jest o dwóch synach, co zachęca nas do spojrzenia na naszą relację do Boga. Bo kim jest syn? Po pierwsze jest osobą wolną, która jest w bliskich relacjach z ojcem, która wykonuje jego polecenia w wolności w odróżnieniu od niewolnika, sługi, czy też najemnika, który ma jasny cel w byciu posłusznym. Syn też będzie czuł większą odpowiedzialność za to, co posiada ojciec. Ale zarazem wie, że trudniej zostać pozbawionym przywilejów niż w przypadku bycia sługą czy niewolnikiem.

Dlatego warto przyjrzeć się, jak wygląda Twoja relacja z Bogiem. Na ile czujesz, że jest On Twoim Bogiem? Na ile czujesz się synem/córką? Jak to się wyraża w Twoim życiu?

2. Winnica
Obaj synowi wysłuchali prośby ojca, ale ich reakcje były inne. Pierwszy odpowiedział, że pójdzie, ale nie poszedł. Przypowieść kierowana jest do arcykapłanów i starszych ludu, więc odnosi się do nich. Ale także do naszego życia. Pojawia się pytanie o to, co jest winnicą, do której posyła nas Ojciec? Na pewno każdy z nas posiada jakieś konkretne powołanie, które można utożsamić z nią, ale czy nie będzie nią to wszystko co stanowi zadanie chrześcijanina? Czy czasami nie jesteśmy zaproszeni do świadczeniu o Jezusie Zmartwychwstałym?

Dlatego spójrz na to, do czego posyła Ciebie Bóg i zastanów się, co chcesz odpowiedzieć.

3. Odpowiedź
Odpowiedzi i ostateczne zachowanie braci są różne. Każdy by chciał widzieć siebie w połączeniu obu postaw, czyli w powiedzeniu tak i zrobieniu tego, ale ważne jest w tej przypowieści świadomość, że możemy przemyśleć na nowo prośbę i zrobić to, co Bóg od nas chce. Warto dostrzec możliwość nawrócenia w przypadku każdej buntowniczej odpowiedzi. W tym powinna pomagać świadomość bliskości Boga, który jest naszym ojcem.

Dlatego zobacz, czy jest w Twoim życiu coś, co potrzebuje przemyślenia, co potrzebuje zmiany decyzji?

Rozmowa końcowa: Oddaj Jezusowi wszystko, co wydaje się trudne w wypełnianiu woli Boga.

Ojcze nasz

Przeszłe

strzalka strzalka

Przyszłe

Obecne

20-09-2020
Czy mi nie wolno uczynić ze swoim, co chcę?
XXV Niedziela Zwykła

Przypowieść o robotnikach w winnicy na pierwszy rzut oka zdaje się przedstawiać obraz jawnej niesprawiedliwości, ale czy tak jest?

Czytaj dalej
13-09-2020
Skandal miłosierdzia
XXIV Niedziela Zwykła

Przywykliśmy do tego, że Bóg odpuszcza nam grzechy, a czy przywykliśmy do darowania win tym, którzy nam zawinili?

Czytaj dalej
06-09-2020
Najtrudniejsza sztuka upominania
XXIII Niedziela zwykła

Każdy z nas popełnia błędy. To zdanie wydaje się banalne, ale jak się głębiej nad nim zastanowimy, to odkryjemy, że wiele osób ma duży problem z przyjęciem upomnienia.

 

Czytaj dalej
27-09-2020
Celnicy i nierządnice wchodzą przed wami do królestwa niebieskiego
XXVI Niedziela Zwykła

Dlatego zobacz, czy jest w Twoim życiu coś, co potrzebuje przemyślenia, co potrzebuje zmiany decyzji?

Czytaj dalej
kopertaZapisz się do newslettera
i otrzymuj cotygodniowe wprowadzenie do modlitwy

1 dodać 2 =
Zapisz

© Copyright Szkoła Kontaktu z Bogiem - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt: SkyCMS Virtual Services - Strony Internetowe