zapisz się teraz

Punkta do medytacji

PDF
2018-05-27
Wiara i wątpienie
Uroczystość Najświętszej Trójcy

Jedenastu uczniów udało się do Galilei, na górę, tam gdzie Jezus im polecił. A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili. Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: „Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”. (Mt 28,16-20)

Obraz: zobacz Jedenastu, gdy spotykają się na górze z Jezusem

Prośba: o głębokie pragnienie bycia z Jezusem

  1. Posłuszeństwo Jezusowi. Zobacz Jedenastu, jak udają się na spotkanie z Jezusem. Wyruszają w drogę, by spotkać się z Nim tam, gdzie On chce spotkać się z nimi. Pomyśl o tym, jak On jest centrum ich życia, jak to wokół Niego wszystko u nich się kręci. Popatrz na ich spotkanie, jak oddają Mu pokłon, wyznają, że jest Bogiem. Ale przyjrzyj się też wątpliwościom, które się w nich rodzą: czego one dotyczą? Czy mają wątpliwość, że to się naprawdę dzieję? Czy może wątpią, że to jest jednak Jezus? Pomyśl o tym, jak oni przeżywają i radzą sobie z tymi wątpliwościami: zotają z nimi sami, pytają się jeden drugiego, co zrobić, jak to rozumieć, czy może robią jeszcze coś innego?

    Następnie spróbuj to odnieść do siebie. Możesz zastanowić się, jak bardzo Jezus jest centrum twojego życia, wokół którego wszystko inne się kręci. Czy jesteś gotowy, podobnie jak uczniowie, udać się tam czy też zrobić to, czego Jezus od Ciebie chce? Jeśli nie, to co cię blokuje? Możesz też zastanowić się nad tym, jak sobie radzisz z pojawiającymi się watpliwościami: czy w ogóle je dostrzegasz, czy bagatelizujesz? Gdy je już zobaczysz, co wtedy robisz?

  2. Misja. Zobacz następnie dalszy ciąg tej sceny: Jezusa, który przychodzi do wątpiących uczniów i zaczyna z nimi rozmawiać. Zobacz, że nie zaczyna On od zrobienia im wyrzutów, że mają wątpliwości, że wierzą na mniej niż 120%. On dostrzega nawet to najmniejsze pragnienie bycia z Nim, jakie jest w nich obecne. A następnie potwierdza ich wybór, którego już dokonał i precyzuje misję, którą im zleca.

    Pomyśl teraz o tym, jak to się łączy z twoim życiem. Przypomnij sobie momenty, gdy mimo tego, że coś nie wychodziło w twoim życiu, miałeś jakieś większe wątpliwości, to Bóg się jednak tym nie zrażał, przychodził do ciebie cierpliwie, dostrzegając choćby najmniejsze pragnienie spotkania z Nim. Możesz też zastanowić się, czego On teraz od ciebie chce, jaką zleca ci misję: może jest to potwierdzenie tego, co robisz, a może zaproszenie do czegoś innego?

  3. Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata. Posłuchaj słów, które Jezus kieruje do Jedenastu. Słów pełnych mocy, potwierdzających Jego wielkość i panowanie. Słów, które jednocześnie wzbudzają w uczniach pokój, dają radość, że nie są sami, że jest z nimi Ktoś, kto może wszystko i chce być z nimi.

    Następnie pomyśl, że Jezus kieruje te same słowa do ciebie. On zapewnia cię o swojej opiece, o bliskości, o tym, że zawsze jest i będzie z tobą. Zwłaszcza w tej misji, którą ci zleca, a która może wydawać się ponad twoje siły. On jest w tym z tobą i tylko dzięki Niemu to wszystko może się udać. Jednak to Boże zapewnienie, to nie obietnica sukcesu w ziemskich wydaniu, „świętego spokoju”, braku problemów i trudności. Pomyśl o tym, jak bardzo jesteś przekonany o tym, że Jezus jest zawsze blisko ciebie. Jeśli masz z tym problemy, to proś Boga o to, by pomógł ci je przezwyciężać.

RK: Podsumuj swoją modlitwę w rozmowie z Jezusem. Możesz prosić o to, czego szczególnie teraz potrzebujesz. Albo po prostu powiedzieć Mu o tym, jak ci minęła ta modlitwa.

Ojcze nasz…

Punkta opracował: Błażej Sikora SJ

Przeszłe

strzalka strzalka

Przyszłe

Obecne

20-05-2018
Nowonarodzony
Niedziela Zesłania Ducha Świętego

Duch Święty daje zrozumienie i pomaga w dążeniu do dobra.

Czytaj dalej
03-06-2018
Jezus jest Panem szabatu
IX niedziela zwykła

„Patrz, czemu oni robią w szabat to, czego nie wolno?

Czytaj dalej
13-05-2018
Idźcie na cały świat
Niedziela Wniebowstąpienia Pańskiego

Jezus chce być również obecny w życiu innych ludzi poprzez Twoje ręce.

Czytaj dalej
10-06-2018
Kto jest domownikiem Boga
X Tydzień zwykły

«Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Bożą, ten jest Mi bratem, siostrą i matką». 

Czytaj dalej
06-05-2018
Przypadek czy działanie Boga?
VI Niedziela Wielkanocna

Mam tego świadomość? Że nie jestem tu przypadkiem? Że nie trafiłem w to miejsce i czas przez pomyłkę? Przypadek?

Czytaj dalej
17-06-2018
Kiełkuje i rośnie
XI tydzień zwykły

Królestwo Boże to coś więcej nasza religijność, to nie tylko Kościół, modlitwa, to coś, co urzeczywistnia się w każdej dziedzinie naszego życia. 

Czytaj dalej
27-05-2018
Wiara i wątpienie
Uroczystość Najświętszej Trójcy

Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata

Czytaj dalej
kopertaZapisz się do newslettera
i otrzymuj cotygodniowe wprowadzenie do modlitwy

1 dodać 2 =
Zapisz

© Copyright Szkoła Kontaktu z Bogiem - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt: SkyCMS Virtual Services - Strony Internetowe