Punkta do medytacji
Rachunek korzyści
XXII Niedziela Zwykła
Gdy Jezus przyszedł do domu pewnego przywódcy faryzeuszów, aby w szabat spożyć posiłek, oni Go śledzili. I opowiedział zaproszonym przypowieść, gdy zauważył, jak sobie pierwsze miejsca wybierali. Tak mówił do nich: Jeśli cię kto zaprosi na ucztę, nie zajmuj pierwszego miejsca, by czasem ktoś znakomitszy od ciebie nie był zaproszony przez niego. Wówczas przyjdzie ten, kto was obu zaprosił, i powie ci: Ustąp temu miejsca; i musiałbyś ze wstydem zająć ostatnie miejsce. Lecz gdy będziesz zaproszony, idź i usiądź na ostatnim miejscu. Wtedy przyjdzie gospodarz i powie ci: Przyjacielu, przesiądź się wyżej; i spotka cię zaszczyt wobec wszystkich współbiesiadników. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony. Do tego zaś, który Go zaprosił, rzekł: Gdy wydajesz obiad albo wieczerzę, nie zapraszaj swoich przyjaciół ani braci, ani krewnych, ani zamożnych sąsiadów, aby cię i oni nawzajem nie zaprosili, i miałbyś odpłatę. Lecz kiedy urządzasz przyjęcie, zaproś ubogich, ułomnych, chromych i niewidomych. A będziesz szczęśliwy, ponieważ nie mają czym tobie się odwdzięczyć; odpłatę bowiem otrzymasz przy zmartwychwstaniu sprawiedliwych. (Łk 14,1.7-14)
Modlitwa przygotowawcza zwyczajna.
Obraz: Wyobraź sobie dom przywódcy faryzeuszów i salę, w której odbywa się uroczysty posiłek. Przypatrz się, jak wchodzą kolejne osoby i próbują znaleźć najlepsze miejsce za stołem. Zobacz jak im bardzo na tym zależy, jak się matrwią, żeby usiąść wystarczająco wygodnie, obok osoby, która im odpowiada, itp.
Prośba: abym zawsze wybierał to, co mnie więcej prowadzi do bycia w bliśkości z Tobą, Panie Jezu.
- Pierwsze miejsce
Mamy szabat – dzień święty, w którym się nie pracuje, który w całości przeznaczony jest dla Boga. Jest uroczysty posiłek, na którym Jezus siedzi za stołem wraz z innymi. Przygląda się kolejnym osobą, które dołączją do posiłku i zajmują miejsca za stołem. Co widzi Jezus? Na co On tak patrzy?
Zauważa, że przychodzących nie zajmuje wcale to, co zrobić, żeby być bliżej Boga w tym dniu przeznaczonym dla Pana, ale kombinują jak się lepiej ustawić, pokazać przed ludźmi. Są zatroskani o swój wizerunek. Nie myślą jak w ten świąteczny dzięń uczcić imię ich Stwórcy i Pana, ale martwią się wyłącznie o własne imie. Na pierwszym mijescu w ich sercu zabrakło miejsca dla Boga.
Jak jest ze mną? Co jest najważniejsze w moim życiu? Kto jest najważniejszy? O co najbardziej się troszczę?
- Ostatnie miejsce.
Jezus reaguje na to co widzi. Zwraca się do zebranych, do tych zatroskanych o swój własny interes. Mówi im przypowieść o zajmowaniu miejsca za stołem. Wskazuje, że wybór ostatniego miejsca jest drogą do szczęścia.
Zajęcie ostatniego miejsca jest jak otwarcie oczu i zobaczenie, że wokoło mnie są inni ludzie. Gdy zajmuje ostatnie miejsce, nikt nie będzie musiał do mnie przychodzić i mówić mi, żebym zrobił miejsce komuś innemu. Moje serce jest wtedy otawrte na prawdę o mojej niedoskonałości, słabości i grzechu. Ono wie, że potrzebuje, aby ktoś inny zajął w moim życiu ważniejsze miejsce niż ja sam z moimi pomysłami na osiągniecie doskonałości.
Pomyśl przez chwilę, komu potrzebujesz zrobić miejsce w swoim sercu? Gdzie Ci trudno jest zająć ostatnie miejsce?
- Co w zamian?
Po opowiedzeniu przypowieści do zaproszonych gości Pan Jezus zwrócił się do gospodarza. Pokazał mu, że niczym nadzwyczajnym jest zaproszenie tych, których stać na to, aby odwdzięczyć się za gościnę. Prawdziwym szcześciem jest obdarowanie za darmo, bez spodziewania się odpłaty.
Jak często w naszym życiu pojawiają się pytania: „a co ja z tego będę miał?”, „jak ja na tym skorzystam?”, „co mi to da?”. Spodziewamy się, że otrzymamy coś w zamian.
Jezus pokazuje w tym miejscu Boski sposób obdarowywania. Bóg daje nam różne dary za darmo i nie oczekuje nic w zamian. Przede wszystkim jest tak, że choćbyśmy bardzo się starali, nigdy nie znajdziemy właściwej odpłaty za te dary, którymi On nas obdarza. Jeżeli myślę o sobie, że jestem w stanie się Bogu odwdzięczyć, to znaczy, że uważam siebie za równego Mu. A kim ja jestem?
Zastanów się, gdzie w swoim życiu myślisz jeszcze o tym, co otrzymasz w zamian?
Jezus wskazuje, że można znaleźć szczęście, gdy przekroczy się ten sposób myślenia. Co ty na to? Czujesz się gotowy? A może zniechęcony? Zainspirowany? Zasmucony?
Rozmowa końcowa.
Ojcze Nasz...
Przeszłe
Przyszłe
Obecne
Kto jest lepszy w Bożych oczach?
XXI Niedziela Zwykła
Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi; gdyż wielu, powiadam wam, będzie chciało wejść, a nie będą mogli.
Iść za Jezusen
XXIII Niedziela Zwykła
Tak więc nikt z was, kto nie wyrzeka się wszystkiego, co posiada, nie może być moim uczniem.
Naśladować Jezusa
Św. Ignacego Loyoli
Oni powiedzieli do Niego: "Rabbi! - to znaczy: Nauczycielu - gdzie mieszkasz?" Odpowiedział im: "Chodźcie, a zobaczycie". Poszli więc i zobaczyli, gdzie mieszka, i tego dnia pozostali u Niego.
Zgubiona
XXIV Niedziela Zwykła
Powiadam wam: Tak samo w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia.
Modlitwa
XVII Niedziela Zwykła
Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą.
Od umiejętności przez znajomości do jednoznaczności
XXV Niedziela Zwykła
Kto w bardzo małej sprawie jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w bardzo małej sprawie jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. Jeśli więc w zarządzaniu niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, to kto wam prawdziwe dobro powierzy?
Rachunek korzyści
XXII Niedziela Zwykła
Kiedy urządzasz przyjęcie, zaproś ubogich, ułomnych, chromych i niewidomych. A będziesz szczęśliwy, ponieważ nie mają czym tobie się odwdzięczyć; odpłatę bowiem otrzymasz przy zmartwychwstaniu sprawiedliwych.